Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Bezrobocie w regionie nie wzrasta. To cisza przed burzą, czy efekt działania tarczy antykryzysowej?

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie nie odnotowano do tej pory wzrostu bezrobocia. Eksperci jednak ostrzegają, że fala zwolnień może nadejść za kilka miesięcy.

FLESZ - Otwierają się żłobki i przedszkola. Co z zasiłkiem?

od 16 lat

Kryzys gospodarczy, który jest skutkiem wprowadzonego stanu epidemii odczuło wiele firm, również w regionie tarnowskim. Wielu pracowników boi się o swoją przyszłość. Jak się jednak okazuje w Tarnowie i regionie nie ma obecnie falowego wzrostu bezrobocia.

Bezrobocie nie rośnie ale ofert pracy mniej

Według danych tarnowskiego PUP na koniec kwietnia zarejestrowanych było 7400 osób bezrobotnych z Tarnowa i regionu. Co ciekawe rok temu w tarnowskim urzędzie w rejestrze widniało 7399 bezrobotnych, a więc o zaledwie jedną osobę mniej niż obecnie. - Nie ma też sygnałów o dużych zwolnieniach, które miałyby rzutować na przyszłość. Jednak chyba programy tarczy antykryzysowej studzą pewne zamiary pracodawców. Nawet jakby ktoś chciał zlikwidować jednoosobową działalność, to może dostać mikropożyczkę wynoszącą pięć tysięcy złotych. Te kwoty zachęcają, bo już ponad dziesięć tysięcy wniosków w tej sprawie złożono w naszym urzędzie - zaznacza Stanisław Dydusiak, dyrektor PUP w Tarnowie.

Szef tarnowskiego pośredniaka przyznaje jednak, że w ostatnim czasie spadła liczba nowych ofert pracy.

- Ale to też nie jest jakaś duża skala w porównaniu z rokiem ubiegłym. Od początku tego roku mieliśmy o 35 ofert mniej niż w roku 2019 - podkreśla Stanisław Dydusiak.

Fale zwolnień dopiero przed nami?

Eksperci rynku pracy zwracają jednak uwagę, że nie wszyscy, którzy stracili pracę rejestrują się w PUP. Powody rezygnacji z rejestracji mogą być różne. Jednym z nich są trudności, jakie nastręcza rejestracja online. Ponadto wiele osób odnosi się z niechęcią do urzędów pracy ze względu na dużą biurokrację i niski zasiłek dla bezrobotnych.

Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan zwraca także uwagę na fakt, że część zwolnień mogło zostać jedynie odsuniętych w czasie, ponieważ na razie przedsiębiorcy korzystają z rozwiązań oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej, a warunkiem otrzymania wsparcia finansowego dla firmy i dopłat do pensji pracowników jest rezygnacja z redukcji etatów.

Kolejnym czynnikiem, który zaciemnia obraz danych na temat bezrobocia, jest trzymiesięczny okres wypowiedzenia chroniący osoby z umowami o pracę na czas nieokreślony. Zwolnienia na większą skalę spodziewane są więc za kilka miesięcy.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto