Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rolnicy spod Tarnowa na Facebooku handlowali

Łukasz Jaje
fot archiwum
Rolnicy z tarnowskiego w ciągu zaledwie kilku miesięcy zyskali ogólnopolską sławę i międzynarodowe uznanie. Wszystko za sprawą projektu Odrolnika.pl, czyli sprzedaży ekologicznych jajek, jabłek, mleka a nawet... pęczków pokrzywy za pośrednictwem internetu.

Nowocześni gospodarze dbają także o odpowiednią promocję. Mają swoją stronę, a nawet profil na Facebooku. Rolnicy uczestniczyli też w jednych z największych na świecie targach zdrowej żywności BioFach w Norymberdze.

- Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Pewna niemiecka firma chciała kupić od nas pięć tysięcy ton jabłek. Rozmawialiśmy także z ludźmi z Emiratów Arabskich. W tym tygodniu zadzwonili do nas. Chcieli podpisać umowę na pół tony towarów tygodniowo. Produkty miałyby być przesyłane pocztą lotniczą - mówi Jan Czaja, pomysłodawca projektu.

Ekorolnicy oczywiście nie są w stanie wyhodować takiej ilości owoców, warzyw czy ziół, aby podbić zagraniczne rynki. Nie pozostają jednak głusi na zapotrzebowanie. W tym roku na produkcję żywności ekologicznej zostanie przeznaczonych kolejnych sześć hektarów pól. Rok temu rolnicy mieli uprawy na zaledwie połowie hektara. Większy asortyment spowodował, że już dziś do rolników z tarnowskiego zgłosiło się ponad 200 konsumentów, a sprzedaż ruszy dopiero pod koniec kwietnia.

- W poprzednim roku pozyskaliśmy sześćdziesięciu klientów. Zainteresowanie jest coraz większe. Największym powodzeniem cieszą się stare odmiany owoców i warzyw. Ludzie boją się modyfikowanej żywności - dodaje Jan Czaja.
Ze sprzedażą nie powinno być problemów. Pomysłowi rolnicy poprosili potencjalnych klientów o stworzenie swoich list życzeń. Dzięki temu powstała lista 120 produktów, jakie będą sprzedawane w drugim roku działalności. Zgłaszano zapotrzebowanie na tak nietypowe pozycje, jak choćby pęczki pokrzyw czy liście mniszka.

Najwięcej zamówień rolnicy mają z Krakowa. Na ten rok zaplanowali też dwie dostawy do Katowic. Obecnie w projekcie działa szesnastu rolników z powiatu tarnowskiego i okolic. Nie brakuje kolejnych chętnych do uczestnictwa w przedsięwzięciu.
- Nawiązaliśmy kontakt z grupą czternastu rolników ze Świętokrzyskiego. Zanim jednak nawiążemy stałą współpracę, musimy pojechać tam i odwiedzić poszczególne gospodarstwa. Zawsze podkreślam, że naszą dewizą jest jakość, a nie ilość - mówi Jan Czaja.

Nowością będzie także sprzedaż produktów z projektu Odrolnika.pl w sklepach ekologicznych. Otwarcie pierwszego regału już w przyszłą sobotę w krakowskim sklepie przy ulicy Dąbrówki 4.
- Jest wiele osób, które chcą kupować zdrową żywność tylko dla dziecka. Dla nas nie jest opłacalne przywożenie zamówienia za trzydzieści złotych. Stąd pomysł na stacjonarną sprzedaż naszych produktów - kończy Jan Czaja.

b]Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 11 lat za próbę zabójstwa córki
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto