Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gruźlica, szkarlatyna, odra czy kiła wciąż groźne w Tarnowie i okolicach. Zobaczcie jakie przypadki chorób zakaźnych odnotowano w regionie

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Zobaczcie, jakie choroby zakaźne wciąż są groźnie w naszym regionie
Zobaczcie, jakie choroby zakaźne wciąż są groźnie w naszym regionie Karolina Misztal
W ostatnich latach najczęściej występującą chorobą zakaźną był COVID-19 wywoływany przez wirus SARS-CoV2. Jednak oprócz koronawirusa w Tarnowie i regionie wciąż obecne są inne groźne choroby zakaźne. W ubiegłym roku tarnowski sanepid odnotował kilka tysięcy przypadków infekcji wirusowych. Niektóre z nich były naprawdę groźne. Zobaczcie, z jakimi chorobami zakaźnymi w 2022 roku zmagali się mieszkańcy Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Choroby zakaźne w Tarnowie wciąż groźne. Są przypadki gruźlicy, szkarlatyny czy kiły

Z raportu o stanie bezpieczeństwa sanitarnego przygotowanie przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologidzną wynika, że ubiegłym roku wzrost zachorowań wystąpił w przypadku: zakażeń jelitowych, mykobakteriozy, odry, szkarlatyny, ospy wietrznej, choroby pneumokokowej, boreliozy, styczności i narażenia na wściekliznę, neuroinfekcji, kiły i rzeżączki.

Spadek zachorowań wystąpił natomiast w przypadku: salmonellozy, róży, świnki grypy, zakażeń Sars COV-2.

Wśród zakażeń bakteryjnych zarejestrowano:

  • - 4 przypadki zakażenia wywołane przez bakterie Campylobacter jejuni,
  • - 28 przypadków bakteryjnego zatrucia pokarmowego wywołały bakterie Clostridium
  • difficile,
  • - 4 przypadki wywołały inne określone bakterie
  • - 1 przypadek wywołały bakterie Yersini.

Wśród wirusowych zakażeń jelitowych 113 wywołanych było przez rotawirusy, 59 przez noro i adenowirusy, 30 przez wirusy nieokreślone, 114 przypadków biegunek to zakażeni o prawdopodobnym zakaźnym pochodzeniu.

Liczba zgłoszonych zachorowań na różę nieznacznie spadła, zarejestrowano 9 przypadków zachorowań (11 - w 2021 r.) – 2 hospitalizowano.
W 2022 roku liczba wszystkich zgłoszonych przez lekarzy zachorowań na grypę wyniosła 3867 (w 2021 r. - 14768) przypadki traktowano, jako podejrzenia, albowiem wg definicji chorób zakaźnych przyjętych w UE, zachorowanie na grypę powinno być potwierdzone laboratoryjnie lub powiązane epidemiologicznie z innym potwierdzonym przypadkiem. Potwierdzonych laboratoryjnie przypadków grypy było 47 w tym – 44 hospitalizowano.

W raporcie pojawia się również informacja, że Wzrosła liczba zachorowań na boreliozę w stosunku do roku ubiegłego. Zgłoszono 57 przypadków zachorowań (w 2021 r - 38). Większość chorych podaje w wywiadach epidemiologicznych, że przed zachorowaniem byli ukąszeni przez kleszcza. Chorzy i ozdrowieńcy byli lub są nadal pod nadzorem Poradni Specjalistycznych.

Zanotowano też wzrost zachorowań na ospę wietrzną i płonicę. Odnotowano 515 (w 2021 r - 259) przypadków ospy i 25 przypadków płonicy (w 2021 r - 12). Chorowały głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Najwięcej zachorowań odnotowano w I i II kwartale.

Wśród innych chorób wieku dziecięcego, w stosunku do roku ubiegłego nie notowano zachorowań na krztusiec i różyczkę, ale na zbliżonym poziomie notowano zachorowania na świnkę 1 (2021r- 2).

Z chorób przenoszonych drogą płciową zarejestrowano 4 przypadki kiły i 1 przypadek rzeżączki. W ubiegłym roku nie rejestrowano zachorowań na HIV.

Automatyczna toaleta w Parku Piaskówka w końcu dostępna dla spacerowiczów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto