Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala Nagród Miasta Tarnowa 2023. W Amfiteatrze Letnim uhonorowano twórców i działaczy kultury, wręczono stypendia oraz cenne tytuły

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Amfiteatrze Letnim w Tarnowie uhonorowano i wyróżniono twórców, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie kultury oraz wręczono szereg innych nagród
W Amfiteatrze Letnim w Tarnowie uhonorowano i wyróżniono twórców, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie kultury oraz wręczono szereg innych nagród Tomasz Schenk
W Amfiteatrze Letnim w Tarnowie wręczono w piątek (23 czerwca) Nagrody Miasta Tarnowa dla twórców, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie kultury. Uroczystość była jednocześnie okazją do tego, aby wręczyć stypendia artystyczne, Dukaty Tarnowskie oraz inne wyróżnienia i nagrody, w tym tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa dla Adama Bartosza.

Nagrody Miasta Tarnowa przyznane zostały już po raz 22. Wydarzenie co roku jest jednym z ważnych punktów obchodów święta miasta.

- Nie ma nic ważniejszego w życiu społecznym, niż kultura – tworzenie i wspieranie się myślą twórczą, a także działanie na rzecz kultury. Chcemy tą galą podziękować właśnie twórcom za ich długoletnią pracę – mówił podczas gali prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Nagrody w dziedzinie kultury

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w tym roku przypadła Bartłomiejowi Szułakiewiczowi. To tarnowski muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek, twórca i animator sceny muzycznej Tarnowa. Jest założycielem i kierownikiem muzycznym Tarnowskiego Chóru GOS.pl oraz zespołu „Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny”.

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury trafiła do Magdaleny Trusz, animatorki, autorki i realizatorki wielu projektów na rzecz rozwoju kulturalnego dzieci i młodzieży. Ma na swoim koncie takie projekty jak „Newsical”, „Domek na drzewie” i „wychodziMY z szuflady”.

Nagrodą „Mecenasa Kultury Tarnowa” pośmiertnie odznaczono Wojciecha Dzikowskiego. Właściciel tarnowskiej firmy „Zegar” zmarł 7 października ubiegłego roku. Był kolekcjonerem sztuki użytkowej i malarstwa. Wspomagał tarnowskich artystów, a także wydarzenia artystyczne organizowane przez miejskie instytucje kultury, m. in. BWA w Tarnowie. Zawsze prosił, aby jego wsparcie pozostawało bez rozgłosu.

Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy trafiła natomiast do Jerzego Martynowa, który od lat zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką użytkową i architekturą wnętrz, tworzy również małe formy architektoniczne. Zorganizował ponad 50 wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 200 zbiorowych.

Nagrodę „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych artystów otrzymał z kolei tarnowski zespół Sad Smiles. Grupa złożona jest z czterech nastolatków, którzy kochają muzykę. Grają koncerty w całej Polsce, są promowani przez ogólnopolskie media.

Stypendia artystyczne

Gala nie obyłaby się bez stypendiów artystycznych. Te przyznane zostały w kilku różnych kategoriach.

W dziedzinie literatury stypendium otrzymała Monika Faron za „Przystanek Mickiewicza 4”. W przypadku sztuk wizualnych nagrodzono dwie osoby – Mateusza Kijaka za „Tarnów Doodles: zbiór animowanych i statycznych elementów wizualnych” oraz Magdalene Kopczyńską za „WYRAZ – wystawę członków stowarzyszenia artystycznego WYRAZ i zaproszonych gości”.
Muzyczne stypendium powędrowało do Leny Stochmal za recital „I’m Not Good Girl” wraz z promocyjnym teledyskiem, a w kategorii teatr triumfował Dawid Mik z „Tarnów – Miasto Szarlatanów”. Ostatnią nagrodę, w kategorii film, dostała Katarzyna Kulczyk-Foszcz za „Jak się nosił tak się miał – modny Tarnów”.

Dukaty Tarnowskie, Senior i Seniorka Roku, Nagrody im. Stryjeńskiej

W czasie uroczystości przyznano również inne wyróżnienia i odznaczenia. Dukatami Tarnowskimi uhonorowano Małgorzatę Kołpę – rektor Akademii Tarnowskiej, za zaangażowanie, profesjonalizm i twórczy wkład w budowanie uczelni oraz Annę Grygiel  w podziękowaniu za wieloletnią działalność i animację kultury, kreację wielu znaczących zdarzeń kulturalnych miasta i za 37 lat pracy na rzecz Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Nowością na gali były nagrody im. Zofii Stryjeńskiej, przyznawane za wierność źródłom kultury, pielęgnowanie tradycji i piękna, umiejętne przełożenie języka folkloru i historii na współczesny komunikat. Jak w sztuce Zofii Stryjeńskiej, laureaci mistrzowsko tworzą nastrój radosnego święta osadzonego w polskiej tradycji. Po raz pierwszy takie wyróżnienie otrzymały panie Wiesława Hazuka oraz Beata Hazuka- Skoropad z Zespołem Pieśni i Tańca Świerczkowiacy.

W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane, na wniosek Tarnowskiej Rady Seniorów, nagrody Seniorki i Seniora Roku, dla osób starszych, które działają na rzecz seniorów, są animatorami różnego rodzaju inicjatyw oraz dbają o właściwy wizerunek, autorytet i integrację środowisk senioralnych. Pierwszymi nagrodzonymi zostali Maria Gogojewicz-Pęcherek i Jan Starostka.

Na zakończenie części oficjalnej wręczono Adamowi Bartoszowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa za wybitne zasługi dla naszego kraju oraz społeczności miasta Tarnowa w zakresie rozwoju i popularyzacji badań nad wielokulturową historią miasta.

Po części oficjalnej na deskach Amfiteatru Letniego wystąpił zespół Nicponie.Zaśpiewali szlagiery grając na bandżo, akordeonie, tarce i kontrabasie.

Fontanny w Tarnowie z poślizgiem, ale jednak uruchomione

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto