Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długi Polaków wobec gmin sięgają 12,4 mld zł. Dla zalegających z czynszem za mieszkania komunalne nie jesteśmy pobłażliwi

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Długi wobec gmin wynikają m.in. z niepłacenia czynszu za mieszkania komunalne.
Długi wobec gmin wynikają m.in. z niepłacenia czynszu za mieszkania komunalne. 123RF.com
Osobom mającym długi wobec gmin raczej nie współczujemy – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Polacy są za tym, by odpuszczać zaległy czynsz za mieszkania komunalne tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak ciężka choroba w rodzinie. Zapytani o to, jak skutecznie odzyskiwać pieniądze od dłużników, ankietowani najczęściej sugerowali umorzenie odsetek lub rozłożenie długu na raty.

Spis treści

Długi trudno jest gminom odzyskiwać. Część dłużników zalega z czynszem od lat

Długi Polaków wobec gmin sięgają już 12,4 mld zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Choć takie zadłużenie kojarzymy najczęściej z niepłaceniem czynszu za mieszkania komunalne czy mieszkania socjalne, składają się na nie także inne długi:

 • opłaty za media,
 • opłaty przekształceniowe,
 • opłaty za użytkowanie wieczyste,
 • koszty najmu gminnych lokali przedsiębiorcom.

Choć koszt wynajmu mieszkania od gminy jest bardzo niski w porównaniu ze stawkami rynkowymi, wiele osób i tak ma problem z płaceniem. Część dłużników nie płaci latami, inni ignorują należności w szczególnie trudnych finansowo okresach (najczęściej w wakacje i w okolicach Bożego Narodzenia). Nawet osoby, które uiszczają opłaty nie zawsze robią to, jak należy.

– Lokatorzy często płacą czynsz (...) w niepełnej wysokości, zaokrąglając swoje zobowiązanie w dół o kilkanaście, kilkadziesiąt złotych, przekraczają termin płatności o kilka czy kilkanaście dni – podaje na swojej stronie Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Według badania Quality Watch 40 proc. dłużników deklaruje, że zalega z czynszem, ponieważ pieniędzy nie wystarcza im nawet na zaspokojenie bieżących potrzeb. Znaczny odsetek takich osób ma nie tylko długi mieszkaniowe, ale też inne zobowiązania, co utrudnia wyrwanie się ze spirali długu. Wielu próbuje ratować się rozwiązaniami takimi jak chwilówki, które jednak często powodują tylko pogłębienie się problemów finansowych.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Polacy nie współczują dłużnikom czynszowym, zwłaszcza przedsiębiorcom

Osobom zadłużonym wobec gmin przyjrzeli się autorzy raportu „Polacy wobec dłużników gminnych” – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Jak się okazuje, większość z nas (69,4 proc.) oczekuje od gmin skutecznego egzekwowania długów czynszowych. Przeciwko takim działaniom było tylko 4,2 proc. ankietowanych, pozostali nie mieli zdania. Co ciekawe:

 • większą pobłażliwością wobec gminnych dłużników wykazują się osoby, które nie głosują w wyborach samorządowych – tylko 53,8 proc. z nich popiera skuteczne odzyskiwanie długów,
 • im starsza i lepiej wykształcona jest dana osoba, tym bardziej popiera skuteczną windykację należności w gminach,
 • zdecydowane działania służące odzyskaniu pieniędzy częściej popierają mężczyźni niż kobiety.

Sprawdź: Finanse kobiet w dobie kryzysu. Jak Polki radzą sobie z zarabianiem i zarządzaniem budżetem?

Co ciekawe, większość Polaków (77,7 proc.) uważa, że są sytuacje, w których gmina powinna odpuścić długi. Najczęściej pozwalalibyśmy na to w przypadku ciężkiej choroby, nagłego kalectwa lub śmierci w rodzinie dłużnika. Nasze współczucie budzą też rodziny wielodzietne w trudnej sytuacji finansowej – na miejscu gminy 45,8 proc. z nas odstąpiłoby w takim przypadku od egzekwowania należności.

Mniej pobłażliwości mamy za to dla zadłużonych przedsiębiorców. Co prawda 58,3 proc. Polaków jest zdania, że w niektórych sytuacjach można odpuścić im długi, ale aż co trzeci badany uważa inaczej. Badani najczęściej twierdzili, że zaległe opłaty można darować, jeśli w związku z długami firmie grozi zwalnianie pracowników.

Jak skłonić dłużników do płacenia? Te metody naszym zdaniem działają

W ramach badania Polaków zapytano też, co ich zdaniem powinny robić gminy, by skutecznie odzyskiwać należności. Co ciekawe, w tej kwestii jesteśmy zaskakująco zgodni – aż 71 proc. badanych wskazało, że wobec gminnych dłużników należy stosować przede wszystkim umorzenie odsetek lub rozłożenie długu na raty. Inne często podawane odpowiedzi to:

 • umożliwienie odpracowania długu – 61,4 proc.,
 • wpisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Długów BIG – 22 proc.,
 • skierowanie sprawy do sądu – 20,4 proc.,
 • przekazanie sprawy windykatorowi – 17,8 proc.

– Z różnych względów samorządy nie sięgają po takie rozwiązania lub robią to w bardzo ograniczonym stopniu – zauważa Katarzyna Mikołajczyk, kierownik zespołu wsparcia i obsługi klienta strategicznego Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. – Tymczasem dłużnicy wpisani do KRD mają utrudniony dostęp do usług finansowych, abonamentów, zakupów na raty. Chcą szybko zniknąć z rejestru, wiedząc, z czym wiąże się wpis, więc regulują zobowiązanie.

Obserwację tę potwierdza także doświadczenie innych działających w Polsce rejestrów dłużników. Nieraz wpis do takiego rejestu okazuje się jedynym skutecznym sposobem na kogoś, kto uparcie unika płacenia.

– Wśród osób, na które wezwania nie działają i które trafiają do rejestru, jedna czwarta spłaca dług w pierwszych czterech miesiącach od wpisu – podaje Łukasz Rączkowski, ekspert Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Dodaj firmę
Logo firmy Najwyższa Izba Kontroli
Warszawa, ul. Filtrowa 57
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Długi Polaków wobec gmin sięgają 12,4 mld zł. Dla zalegających z czynszem za mieszkania komunalne nie jesteśmy pobłażliwi - RegioDom.pl

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto