Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery szpitale z województwa w Konsorcjum „Onkologia Małopolska”. Ich wspólne działania mają pomóc w diagnostyce i leczeniu nowotworów

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Umowa o wejściu w Konsorcjum „Onkologia Małopolska” została podpisana w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie
Umowa o wejściu w Konsorcjum „Onkologia Małopolska” została podpisana w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie Paulina Marcinek
Cztery małopolskie szpitale połączyły siły i utworzyły Konsorcjum „Onkologia Małopolska”. Umowę w tej sprawie w piątek (25 marca) w Tarnowie ich przedstawiciele podpisali z Województwem Małopolskim. To pierwsza tego typu inicjatywa w kraju. Podstawowym zadaniem Konsorcjum będzie współpraca na rzecz poprawy jakości leczenia nowotworów u małopolskich pacjentów

FLESZ - Rower alternatywą dla rosnących cen paliw

od 16 lat

Cztery małopolskie szpitale podisały umowę o wejściu w Konsorcjum "Onkologia Małopolska"

Umowę o wejściu w Konsorcjum „Onkologia Małopolska” podpisały cztery szpitale z województwa, które zajmują się leczeniem pacjentów onkologicznych. Są tą: Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie oraz Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Projekt współpracy został zainicjowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Pierwsze rozmowy na temat powstania Konsorcjum i wspólnych działań w dziedzinie wykrywania i leczenia nowotworów prowadzone były już przed rokiem, wówczas podpisano w lipcu w tej sprawie list intencyjny. Teraz ustalenia udało się sformalizować.

- Chodzi nam o to, żeby jak najszybciej i najskuteczniej pomóc pacjentom na terenie całego województwa, by byli oni coraz lepiej diagnozowani, leczeni, a nasze wspólne działania, prowadziły jak najczęściej do ich pełnego wyzdrowienia – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie

Lepsza diagnostyka i leczenie pacjentów onkologicznych w Małopolsce

Liderem Konsorcjum został Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie i to właśnie on przez rok będzie zajmował się nadzorowaniem pracy z zakresu onkologii. Powołana została także Rada Medyczna złożona z przedstawicieli oddziałów onkologicznych czterech szpitali. Powstanie także biuro, w którym będzie pracował osoba zajmująca koordynowaniem wspólnych działań.

- Dla nas bardzo istotne jest to, żeby wykorzystać przede wszystkim bardzo dobrą kadrę medyczną w tych szpitalach oraz wiedzę, którą dysponuje. Rada Medyczna będzie spotkać się cyklicznie i w tych najtrudniejszych przypadkach podejmować wspólną decyzję co do leczenia pacjentów – podkreśla Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Dzięki porozumieniu pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnych terapii, a w skomplikowanych przypadkach specjaliści szybko ustalą dla nich ścieżkę dalszego leczenia. Dzięki współpracy małopolskich szpitali zmniejszą się także kolejki do specjalistów leczących nowotwory.

- Będziemy dążyć do tego, by skrócić czas oczekiwania na diagnostykę i leczenie analizując jakie kolejki są w poszczególnych ośrodkach i proponując pacjentowi ten z krótszym termin. W przypadku onkologii to przecież czas jest najważniejszy – wyjaśnia Artur Asztabski, prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

W zakres działań Konsorcjum będą również wchodziły m.in. zadania badawcze i dydaktyczne, w tym wzajemna wymiana wyników badań oraz działalność edukacyjna w zakresie onkologii.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto