MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej uchodźców wojennych z Ukrainy w Tarnowie. Kolejny punkt noclegowy miasto uruchamia w sali gimnastycznej [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nowy punkt noclegowy w sali gimnastycznej przy ul. Bandrowskiego powstał w błyskawicznym tempie. To odpowiedź na rosnącą falę uchodźców przyjeżdżających do miasta
Nowy punkt noclegowy w sali gimnastycznej przy ul. Bandrowskiego powstał w błyskawicznym tempie. To odpowiedź na rosnącą falę uchodźców przyjeżdżających do miasta UM w Tarnowie
W Tarnowie utworzony został we wtorek (8 marca) kolejny miejski punkt noclegowy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To odpowiedź na przybierającą wciąż na sile falę emigracji zza wschodniej granicy.

Dodatkowe miejsca dla uchodźców w Tarnowie

Nowy punkt, w którym doraźnie kwaterowani będą uchodźcy przybywający do miasta, to sala gimnastyczna w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Bandrowskiego.

- Przygotowanych jest 48 miejsc. Do spania służyć będą na początku materace, śpiwory i koce, ale w miarę możliwości zastępować je będziemy łóżkami – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Wcześniej, z myślą o uchodźcach zagospodarowano budynek byłej bursy przy ul. św. Anny.

Jak informuje magistrat - w bazach zakwaterowania dla uchodźców było dzisiaj 190 adresów domów prywatnych w Tarnowie i około 160 w najbliższej okolicy. To domy i mieszkania, których właściciele deklarują przyjęcie z reguły 2-3 osób, ale spora ich liczba oferuje więcej miejsc.

Tarnowskie hotele udostępniły dla uchodźców 351 miejsc, obecnie zajętych jest około 320.

Miejsca dla uchodźców z Ukrainy w Tarnowie i regionie zapełniają się błyskawicznie

Według ogólnych szacunków w mieście przebywa obecnie około półtora tysiąca osób z Ukrainy, w okolicznych gminach przyjęto ponad tysiąc. To dane oficjalne, jednak faktycznie liczby te mogą być wyższe, ponieważ sporo uchodźców zatrzymało się już wcześniej u członków swoich rodzin lub u znajomych.

Wczoraj z Białej Cerkwi przyjechała do Tarnowa m.in. grupa 16 dzieci z opiekunkami. Część z nich, po jednodniowym pobycie, ruszyła w drogę do innych miast i za granicę. W mieście została szóstka.

- Ubywa nam szybko miejsc zakwaterowania, ponieważ ciągle pojawiają się kolejni uchodźcy – wiemy, że będzie ich przybywać i musimy reagować na bieżąco – mówi prezydent Roman Ciepiela.

Zakwaterowaniem uchodźców zostających na dzień, dwa lub dłużej w Tarnowie zajmuje się Centrum Usług Społecznych, którego pracownicy kierują do osób prywatnych udostępniających swoje mieszkania, byłej bursy międzyszkolnej, gdzie jest główny punkt przyjmowania, hoteli, jak również do punktów prowadzonych przez inne instytucje, w tym m.in. przez diecezjalną Caritas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto