MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz z I wojny światowej koło Tarnowa zmienił swoje oblicze. Odnowiono nagrobki, krzyże, i inne elementy nekropolii w Koszycach Małych

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Cmentarz wojenny w Koszycach Małych znajdował się w fatalnym stanie. Po modernizacji, wygląda zupełnie inaczej
Cmentarz wojenny w Koszycach Małych znajdował się w fatalnym stanie. Po modernizacji, wygląda zupełnie inaczej gmina Tarnów
Zakończył się remont cmentarza wojennego nr 196 w Koszycach Małych. Zabytkowa nekropolia, na której spoczywają żołnierze polegli w czasie I wojny światowej oraz rozstrzelani przez Niemców podczas II wojny światowej, przeszła gruntowną modernizację.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Zabytkowa nekropolia w Koszycach pod Tarnowem odnowiona

Cmentarz w Koszycach Małych znajdował się w fatalnym stanie i jego remont był już niezbędny. Gminie Tarnów udało się na początku roku pozyskać na ten cel 130 tys. złotych dofinansowania z różnych instytucji. Swój wkład w modernizację zabytkowej nekropolii wniósł Wojewoda Małopolski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Gmina Tarnów dołożyła do tego jeszcze 44 tysiące złotych.

Dzięki temu udało się odnowić praktyczne cały cmentarz. Wykonano remont pomnika centralnego, muru ogrodzeniowego, furtki wejściowej i przęseł ogrodzenia. Przeprowadzono także pielęgnację zieleni.

Prace mają być kontynuowane jeszcze w przyszłym roku. Mają powstać wtedy betonowe schody prowadzące do cmentarza. Samorząd gminy Tarnów dostał na ten cel 150 tysięcy złotych od Wojewody Małopolskiego.

W Koszycach Małych spoczywają ofiary dwóch wojen światowych

Cmentarz wojenny nr 196 został zaprojektowany przez Heinricha Scholza w południowej części miejscowości Koszyce Małe, w przysiółku Wola Ostrębowska. Na nekropoli znajdują się cztery groby zbiorowe oraz 77 pojedynczych. Pochowano w nich 34 żołnierzy austro-węgierskich i 52 żołnierzy rosyjskich.

Spoczywają na nim również osoby o nieustalonej tożsamości, które w czasie II wojny światowej zostały rozstrzelane przez Niemców w okolicznych lasach. Ich szczątki zostały ekshumowano przeniesione na cmentarz wojenny w Koszycach Małych w latach 60-tych XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto