Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężkowice marzą o uzdrowisku. Będą wiercić na kilometr pod ziemię, by dostać się do pokładów wód leczniczych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Woda z odwiertu już w przyszłym roku mogłaby zasilić urządzenia w Parku Zdrojowym w Ciężkowicach. W ten sposób zyskałyby one dodatkowy, leczniczy walor
Woda z odwiertu już w przyszłym roku mogłaby zasilić urządzenia w Parku Zdrojowym w Ciężkowicach. W ten sposób zyskałyby one dodatkowy, leczniczy walor Paweł Chwał
Ponad 10 milionów złotych kosztować będzie odwiert, który wykonany zostanie w Ciężkowicach. Doprowadzić ma on do podziemnych pokładów wód leczniczych, które pozwoliłyby uzupełnić ofertę Parku Zdrojowego oraz podnieść atrakcyjność miasteczka marzącego o statusie uzdrowiska.

Trzy przetargi na wiercenia w Ciężkowicach

Wykonawcę odwiertu udało się wyłonić dopiero w trzecim przetargu. Firma z Piły, z którą gmina podpisała w poniedziałek (30 mja) umowę, w najbliższych dniach przejąć ma plac budowy i rozpocząć przygotowania do inwestycji. Sam odwiert ma mieć blisko 1200 metrów.

- To, że w Ciężkowicach występują wody lecznicze o bardzo dobrym składzie potwierdziły analizy i badania wody, do której dokopano się przy okazji poszukiwań ropy i gazu na tym terenie – mówi Stanisław Kuropatwa, burmistrz Ciężkowic.

Przykładem woda, która wytrysnęła z ziemi w przysiółku Rakutowa. Specjaliści orzekli, że może być ona wykorzystywana do kąpieli leczniczych, inhalacji gardła, w leczeniu chorób reumatycznych, zapaleń nerwów obwodowych, niektórych chorób skóry oraz do inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych.

Jej doprowadzenie do Parku Zdrojowego wiązałoby się jednak ze sporymi kosztami, dlatego zdecydowano o wykonaniu osobnego odwiertu w bezpośrednim sąsiedztwie najnowszej atrakcji miasteczka.

Krok Ciężkowic w kierunku starań o uzdrowisko

Inwestycja kosztować będzie ponad 10,6 mln złotych, z czego 10,5 mln zł to pieniądze, które Ciężkowice zdobyły z Polskiego Ładu oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jeżeli wszystko pójdzie z planem, to woda siarczkowa już w przyszłym roku mogłaby zasilać urządzenia w Parku Zdrojowym. Docelowo mogłaby być tłoczona także do basenu leczniczego i zakładu leczniczego. Budowa tych ostatnich uzależniona jest jednak od tego, czy wiercenia się powiodą. Gmina idzie śladem Ignacego Jana Paderewskiego, który już ponad sto lat temu chciał uczynić z Ciężkowic uzdrowisko.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto