Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nowe święto w Małopolsce? Chodzi o upamiętnienie zwycięskich zrywów z 1918 roku, które dały iskrę do odzyskania niepodległości

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tarnów i wiele innych małopolskich miast zrzuciły zaborcze jarzmo wcześniej niż reszta kraju za sprawą podejmowanych oddolnie akcji rozbrajania austriackich wojsk. Wydarzenie to upamiętniają m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych organizowane w mieście przy okazji obchodów Święta Niepodległości
Tarnów i wiele innych małopolskich miast zrzuciły zaborcze jarzmo wcześniej niż reszta kraju za sprawą podejmowanych oddolnie akcji rozbrajania austriackich wojsk. Wydarzenie to upamiętniają m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych organizowane w mieście przy okazji obchodów Święta Niepodległości Artur Gawle
Z petycją o ustanowienie Regionalnego Dnia Pamięci Pionierskich, Zwycięskich Zrywów Niepodległościowych z roku 1918 planują zwrócić się do władz Małopolski przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych. W przeddzień Święta Niepodległości wręczą swoją petycję w tej sprawie marszałkowi województwa oraz przewodniczącemu małopolskiego sejmiku.

Tarnów był pierwszy niepodległy, ale nie jedyny

Pierwszym miastem, które upamiętniło narodowowyzwoleńczy zryw oddziałów konspiracyjnych, jaki rozegrał się w nocy z 30 na 31 października i skutkował rozbrojeniem Austriaków oraz przejęciem wszystkich pozostających w ich rękach ośrodków władzy był Tarnów.

Uchwałą radnych dzień 30 października – od 2017 roku obchodzony jest jako święto miasto – Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie.

- Lista miast w Małopolsce, ale także na Śląsku i Podkarpaciu, gdzie podjęte zostały oddolnie akcje rozbrajania zaborców i pozbyto się ich z tego terenu, zanim ogłoszono niepodległość dla całego kraju, jest długa. Widnieją na niej także Kraków, Nowy Sącz, Bochnia, Nowy Targ, Zakopane i Wadowice, ale także Limanowa, Wieliczka i Andrychów - wylicza Piotr Dziża, prezes tarnowskiej fundacji Pro Patria Semper.

Proponuje, aby dniem, w którym obchodzone będzie w całym regionie święto był 31 października.

Świętowanie po małopolsku

Nowe święto stanowiłoby preludium od obchodów 11 Listopada i byłoby doskonałą formą upamiętnienia autentycznych pionierów niepodległości, niejednokrotnie dzisiaj zapomnianych, którzy przyczynili się do wyswobodzenia spod władzy zaborców.

Nie wiązałoby się z dniem wolnym od pracy. Pomysł na upamiętnienie w ten sposób wydarzeń z 1918 roku zrodził się podczas ubiegłorocznego I Regionalnego Zjazdu Pasjonatów i Sympatyków Historii Lokalnej w Tarnowie. Pierwotnie święto miało mieć charakter ogólnopolski, ale ostatecznie jego inicjatorzy uznali, że lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli przybierze wymiar wojewódzki, a być może regionalny, gdyż podobne decyzje wzorem Małopolski mogłyby podjąć również władze Śląska i Podkarpacia.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto