Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aglomeracja Tarnowska ostrzy sobie apetyty na 55 milionów euro. Są pomysły na dworzec autobusowy, kąpieliska, energooszczędność, kanalizację

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Aglomeracja Tarnowska otrzyma około 55 mln euro na inwestycje
Aglomeracja Tarnowska otrzyma około 55 mln euro na inwestycje archiwum
Około 55 mln euro na inwestycje w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych otrzyma Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska, zrzeszające Tarnów i większość gmin w regionie. To o 15,5 mln euro więcej niż początkowo zakładano. Samorządy przygotowują już listę projektów, na które chciałyby przeznaczyć unijne dofinansowanie.

FLESZ - Wynagrodzenie nie jest już najważniejsze dla pracowników

od 16 lat

Aglomeracja Tarnowska kojarzyła się początkowo głównie z nieporozumieniami i sporami między samorządami, które należą do stowarzyszenia. Powiat tarnowski zdecydował się nawet wystąpić z organizacji, uznając, że jego rola w strukturach została zmarginalizowana. Starosta tarnowski twierdził też, że do Aglomeracji Tarnowskiej może trafić mniej pieniędzy niż początkowo zakładano.

Tymczasem Marszałek Województwa Małopolskiego poinformował właśnie, że samorządy z Aglomeracji Tarnowskiej będą miały w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych do rozdysponowania nie 39,5 mln euro, a kwotę o 15,5 mln euro większą.

- Jest już czym dzielić i jakieś ciekawe inwestycje można za to zrobić w poszczególnych gminach - przyznaje Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów, a zarazem wiceprezes Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska.

Samorządy Aglomeracji Tarnowskiej chcą inwestować w energooszczędność

Podczas ostatniego spotkania wójtów, burmistrzów i prezydenta Tarnowa, do którego doszło w miniony czwartek (17.02) nie dochodziło już do żadnych różnic zdań, co zdarzało podczas wcześniejszych spotkań. Samorządowcy zaproponowali też pierwsze obszary, w które chcieliby zainwestować pieniądze.

Jednomyślne stwierdzili, że głównym zagadnieniem w tworzonej przez Aglomerację Tarnowską strategii będą inwestycje w odnawialne źródła energii. Samorządowcy chcą przeznaczyć część pieniędzy w inwestycje, które pozwoliłyby obniżyć koszty funkcjonowanie budynków użyteczności publicznej - budowanie na nich instalacji fotowoltaicznych i systemów inteligentnego zarządzania zużyciem energii. Mowa jest również o wymianie lamp ulicznych na oświetlenie ledowe.

- Mam prawie tysiąc lamp w całej gminie i zdecydowanie większość z nich jest wykonana w starej technologii. W obecnych czasach i wyzwaniach przed jakimi stoją samorządy, wydaje się, że kwestia szeroko rozumianej ochrony środowiska jest kwestią najistotniejszą - podkreśla Arkadiusz Mikuła, wójt gminy Lisia Góra.

Dworzec autobusowy i kąpieliska pod Tarnowem?

Spora grupa wójtów i burmistrzów chciałaby przeznaczyć pieniądze z ZIT na budowę i remonty istniejących już sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Część pieniędzy może także zostać przeznaczonych na wsparcie inwestycji z dziedziny kultury.

Prezydent Tarnowa chciałby też, aby środki finansowe z ZIT wykorzystać na budowę dworca autobusowego w Tarnowie. Z kolei burmistrz Radłowa proponuje, by zainwestować w rozrywkę i rekreacje. Chodzi o zagospodarowanie pożwirowych wyrobisk na atrakcyjne kąpieliska.

Stowarzyszenie do jesieni ma przygotować strategię aglomeracji. Wszystkie projekty w niej zawarte mają być poddawane szerokim konsultacjom społecznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto