Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13 naszych misjonarzy w jądrze ciemności

Marta Paluch, Paweł Chwał
W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje ponad 30 misjonarzy z Polski, z czego 13 (10 księży i trzy osoby świeckie) pochodzi z diecezji tarnowskiej. Ewangelizują, uczą, prowadzą przytuliska i szpital
W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje ponad 30 misjonarzy z Polski, z czego 13 (10 księży i trzy osoby świeckie) pochodzi z diecezji tarnowskiej. Ewangelizują, uczą, prowadzą przytuliska i szpital wydział misyjny kurii w Tarnowie
Ponad 60 osób zginęło podczas strzelaniny w północnej części Republiki Środkowej Afryki. Według wstępnych informacji, misjonarze z Małopolski nie zostali ranni podczas ataków rebeliantów.W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje 10 misjonarzy z diecezji tarnowskiej oraz trzy osoby świeckie. Tak licznej reprezentacji diecezja nie ma w żadnym innym kraju misyjnym na świecie. Kapłani ewangelizują, prowadzą przytuliska, osoby świeckie pracują w szpitalu i świetlicy dla dzieci i młodzieży. Najstarsi pełnią tam posługę już od ponad dwudziestu lat, najmłodsi od roku.

W Republice Środkowej Afryki (RCA) wrze. W północnej części kraju, gdzie swoje misje mają m.in. kapucyni z Polski, trwają ataki rebeliantów z ugrupowania Seleka. Napastnicy używają moździerzy. Według agencji Reuters, zginęło ponad 60 osób.

Na razie nie wiadomo, żeby któryś z zakonników był ranny. Nie ze wszystkimi miejscowościami jednak jest kontakt. - Bracia mówili, że tej nocy w miejscowości Gandaye została użyta ciężka broń. Kilkanaście domów zostało spalonych. Zakonnicy słyszeli wybuchy, prawdopodobnie z moździerzy - mówi brat Tomasz Grabiec, sekretarz ds. misji w krakowskiej prowincji kapucynów.

Przebywający w tym rejonie zakonnicy zostali na miejscu.

Brat Grabiec dodaje, że w miejscowości Ndim mieszkańcy wysadzili most, by rebelianci się do nich nie dostali. - Wiemy jednak, że rebelianci go naprawili. Nie wiadomo, co się stało z mieszkańcami. Jest tam też dwóch naszych misjonarzy, próbujemy się z nimi skontaktować - dodaje.

Tymczasem z informacji tarnowskiej kurii wynika, że ich misjonarze w RCA nie ucierpieli. Wczoraj kontaktował się nimi ks. dr Krzysztof Czermak, wikariusz biskupa tarnowskiego ds. misji. - Wszyscy przekonywali, że są bezpieczni i nie zamierzają opuszczać swoich placówek - twierdzi.

W ostatnich tygodniach dochodziło wprawdzie na terenie misji do napadów i kradzieży, ale nikomu nic się nie stało. Normalnie pracuje też m.in. szpital dla Pigmejów w Bagandou, który powstał i jest prowadzony dzięki datkom z kolędy misyjnej w diecezji tarnowskiej. Kieruje nim tarnowianka Elżbieta Wryk. - Bardzo martwię się o córkę. To chyba zrozumiałe w sytuacji, kiedy słyszy się tyle o tym, co tam się dzieje. Rozmawiałam z nią w poniedziałek przez Skype'a. Była dobrej myśli. Mówiła, że sytuacja się uspokaja. Moich obaw jednak nie rozwiała - mówi Cecylia Wryk, jej matka.

Rebelianci z Seleki to najeźdźcy z Czadu i Sudanu. Rok temu obalili dotychczasowego prezydenta RCA, Francois Bozize. Nie mają pieniędzy, więc dopuszczają się rabunków. Kraj pogrążony jest w wojnie domowej.

Jak mówią duchowni, konflikt w RCA nie ma podłoża religijnego. - Ponad połowa mieszkańców to chrześcijanie, organizujący się w grupy samoobrony (tzw. milicja, Anti-Balaka), a napastnicy z Seleki to muzułmanie. Jednak ich religijność jest bardzo płytka i to nie jest prawdziwy powód walk - mówi brat Grabiec.

Dodaje, że faktycznie, z początku to chrześcijanie (50-60 proc. społeczeństwa RCA) byli napadani przez Selekę. Jednak w grudniu 2013 r. ktoś z kolei podpalił muzułmański dom modlitwy w stolicy kraju, Bangui. - Wiem o sytuacjach, kiedy to muzułmanie szukali schronienia na terenie misji - dodaje ks. Czermak.

Jak podkreśla brat Grabiec, prawdziwym powodem walk są diamenty, złoto i ropa. A zachodnie mocarstwa, np. Francja, mogłyby zapobiec rozlewowi krwi, gdyby tylko chciały.

- Żołnierze francuscy wiedzieli, że rebelianci, pochodzący głównie z Czadu i Sudanu, będą się cofać na północ, w stronę granicy z Czadem. I będą palić i rabować. Mogli ich rozbroić, ale nie zrobili tego - dodaje brat Grabiec.

Dziś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbędzie spotkanie z przedstawicielami zakonu kapucynów w sprawie ewakuacji osób świeckich (mężczyzn i kobiet) z misji w Republice Środkowej Afryki.

W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje ponad 30 misjonarzy z Polski, z czego 13 (10 księży i trzy osoby świeckie) pochodzi z diecezji tarnowskiej. Ewangelizują, uczą, prowadzą przytuliska i szpital


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto