Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie decyzja środowiskowa dla spalarni odpadów w Tarnowie? Mieszkańcy mogą się zapoznawać ze szczegółami inwestycji i zgłaszać uwagi

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Spalarnia ma powstać obok elektrociepłowni MPEC przy ul. Spokojnej. Rocznie ma wyprodukować blisko 300 tys. GJ ciepła, czyli 30 proc. ilości ciepła systemowego, które rocznie zużywają mieszkańcy Tarnowa.
Spalarnia ma powstać obok elektrociepłowni MPEC przy ul. Spokojnej. Rocznie ma wyprodukować blisko 300 tys. GJ ciepła, czyli 30 proc. ilości ciepła systemowego, które rocznie zużywają mieszkańcy Tarnowa. archiwum/MPEC
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie posiada już raport o oddziaływaniu na środowisko spalarni śmieci, którą planuje wybudować tarnowski MPEC. Do 22 sierpnia każdy może się zapoznać z opracowaniem. Wiadomo już, że uwagi do niego zgłoszą ekolodzy oraz mieszkańcy osiedla, w pobliżu którego ma powstać instalacja.

MPEC w Tarnowie ponownie stara się o decyzję środowiskową dla spalarni

RDOŚ jest coraz bliżej zakończenia procedury związanej z wydaniem decyzji środowiskowej na budowę spalarni śmieci w Tarnowie. Tarnowski MPEC, który jest inwestorem, już ją posiadał, ale po protestach ekologów, decyzja została uchylona. Spółka ponownie stara się o wydanie kluczowego dokumentu, bez którego nie może zabiegać o wydanie warunków zabudowy.

Do 22 sierpnia w wydziale terenowym RDOŚ w Tarnowie można zapoznawać się z raportem o oddziaływaniu na środowisko dla spalarni odpadów. Po zebraniu wszystkich uwag podejmowana będzie decyzja w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

Tarnowski MPEC liczy na szybkie rozstrzygnięcia, ponieważ od tego zależy czy otrzyma z NFOŚiGW dotację na inwestycję w wysokości 75 mln złotych oraz 175 mln zł preferencyjnej pożyczki.

- W umowie jest zapis mówiący o tym, że w ciągu roku od zawarcia umowy (umowę zawarto 23 marca tego roku - przyp. red.) powinniśmy uzyskać decyzję środowiskową, w innym prz'ypadku umowa zostanie rozwiązana - przyznaje Magdalena Drobot z tarnowskiego MPEC.

Mieszkańcy osiedla w Tarnowie będą mieli spalarnię za płotem?

Do raportu środowiskowego może wpłynąć sporo uwag. Zapowiedzieli to m.in. ekolodzy z Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

- Mamy wiele zastrzeżeń do tej inwestycji. Zapoznaliśmy się już raportem i widzimy, że są w nim braki. Na przykład brakuje obliczeń dla benzoalfapirenu. W Tarnowie już są przekroczenia tego związku w powietrzu, a może być przez spalarnię emitowany - mówi Piotr Rymarowicz, prezes TnRZ.

Obawy zgłaszają również mieszkańcy osiedla Stalowego, w pobliżu którego ma powstać spalarnia. Zlecili nawet własną ekspertyzę, która miała wykazać negatywny wpływ inwestycji na środowisko.

- Chcą wybudować spalarnię w odległości około pięćdziesięciu metrów od naszego osiedla, a nawet nie widnieje ono w dokumentacjach MPEC-u! Obawiamy się zanieczyszczeń i wpływu tej inwestycji na nasze zdrowie - podkreśla pani Aneta z osiedla Stalowego w Tarnowie.

Tarnowski MPEC: spalarnia będzie bezpieczna dla otoczenia

MPEC zapewnia jednak, że spalarnia będzie miała niski poziom oddziaływania na otoczenie. Wyklucza możliwość emisji odorów i innych nieprzyjemnych zapachów. Śmieci mają być dowożone do instalacji ciężarówkami i umieszczane od razu w szczelnym bunkrze. MPEC przekonuje, że dziennie do spalarni przyjeżdżać będzie nie więcej niż 9 samochodów z odpadami.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto