Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważą się losy decyzji środowiskowej na spalarnie odpadów w Tarnowie. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przedłuża postępowanie odwoławcze

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Ważą się losy decyzji środowiskowej na spalarnie odpadów w Tarnowie.
Ważą się losy decyzji środowiskowej na spalarnie odpadów w Tarnowie. archiwum
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie wydał rozstrzygnięcia w sprawie odwołań od decyzji środowiskowej na budowę spalarni śmieci w Tarnowie. Postępowanie zostało przedłużone do maja, ponieważ sprawa ma zbyt skomplikowany charakter.

"Skomplikowany charakter sprawy" spalarni w Tarnowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce wybudować "instalację kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie" przy ul. Spokojnej, obok elektrociepłowni Piaskówka.

Końcem minionego roku uzyskało na inwestycję decyzję środowiskową. To dokument poprzedzający starania o pozwolenie na budowę i w końcu realizację zadania. Miejska spółka przystąpiła także do opracowania programu funkcjonalno użytkowego spalarni.

Nie wiadomo jednak, czy decyzja środowiskowa zostanie utrzymana w mocy, ponieważ Fundacja Ekologiczna „Wspólna Europa" oraz Towarzystwo na Rzecz Ziemi złożyły od niej odwołania.

Ekolodzy są zdania, że podczas przygotowywania decyzji środowiskowej w dokumentacji brakowało istotnych dokumentów.

- Pojawiły się one dopiero po zakończeniu konsultacji społecznych, a to oznacza, że muszą zostać powtórzone, bo podczas konsultacji powinien być dostęp do kompletnych akt postępowania - zaznacza Piotr Rymarowicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Odwołania miały zostać rozpatrzone przez GDOŚ końcem marca, jednak postępowanie zostało przedłużone i termin przesunięto na 22 maja.

- Przyczyną zwłoki jest skomplikowany charakter sprawy - informuje Marcin Kołodyński, naczelnik Wydziału Departament Ocen Oddziaływania na Środowisko w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Tarnowski MPEC: ekologiczna i bezpieczna spalarnia

MPEC od dawna planuje budowę spalarni, ma nawet zagwarantowane finansowanie inwestycji - dotację z NFOŚiGW w wysokości 75 mln zł oraz 175 mln zł preferencyjnej pożyczki.

Według założeń rocznie spalarnia mogłaby przetworzyć 40 tys. ton odpadów, a po uruchomieniu instalacji ponad 30 proc. ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów.

Paliwem będą produkowane przez mieszkańców Tarnowa, nienadające się do recyklingu, przetworzone odpady komunalne. Mają one być dostarczane do spalarni z ul. Komunalnej, w dni robocze, specjalnie do tego przystosowanymi, szczelnymi samochodami ciężarowymi. W ciągu dnia ma być wykonywanych maksymalnie dziewięć takich transportów.

- Budowa instalacji w Tarnowie zaplanowana jest zgodnie z wszystkimi restrykcyjnymi wymaganiami emisyjnymi wynikającymi z dyrektyw Unii Europejskiej i polskich przepisów. Instalację charakteryzuje niski poziom oddziaływania na otoczenie. Wyklucza się możliwość emisji odorów i innych nieprzyjemnych zapachów. Bezpośrednio z samochodów odpady będą umieszczane w szczelnym bunkrze, w którym panuje podciśnienie – co zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz. Technologia ta stosowana jest we wszystkich nowoczesnych instalacjach termicznej utylizacji odpadów. Wiele z tych instalacji zlokalizowanych jest w centrach miast, w bezpośrednim otoczeniu budynków mieszkalnych - zaznacza tarnowski MPEC.

Jak przedłużenie postępowania prowadzonego przez RDOŚ wpłynie na losy inwestycji?

- Jest to procedura administracyjna i czekamy na jej rozstrzygnięcie - odpowiada krótko Magdalena Drobot z tarnowskiego MPEC.

Tarnów myśli o spalarni od lat

Temat budowy spalarni śmieci w Tarnowie na tapecie jest już od ponad dekady. Początkowo MPEC chciał wybudować instalację termicznego przetwarzania odpadów przy ul. Komunalnej. Później uznano, że mniejszym kosztem mogłaby powstać przy ul. Spokojnej, obok Elektrociepłowni "Piaskówka". W czerwcu 2018 roku spółka uzyskała decyzję środowiskową na inwestycję w tej lokalizacji.

Dokument zaskarżyli jednak ekolodzy z Towarzystwa na Rzecz Ziemi. Kilka lat toczyła się batalia sądowa, a pod koniec roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję środowiskową i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, która ostatecznie znowu wydała kluczowy dla inwestycji dokument.

Do niedawna plany budowy spalarni w Tarnowie miała Grupa Azoty. W ubiegłym roku odbyło się nawet spotkanie władz spółki z władzami podtarnowskich gmin, które firma chciała zaangażować do projektu. Nie wiadomo jednak, czy po zmianie zarządu w Azotach temat spalarni dalej będzie kontynuowany.

Drzewo Sprawiedliwych na Skwerze Starej Synagogi zyska oświetlenie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto