Zostaw samochód, nie stój w korkach!

Materiał informacyjny - Gmina Miasta Tarnowa
Transport, który działa szybko, sprawnie, do tego jest tani i przyjazny środowisku? Jest to możliwe, ale tylko razem z Wami, mieszkańcy Tarnowa!

Transport drogowy stał się jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Dlaczego? Niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza, skażenie wody, emisję hałasu, zajmowanie coraz większych terenów zielonych i niekiedy tragiczne w skutkach wypadki drogowe; wszystko to wiąże się z kosztami ponoszonymi co roku przez nas wszystkich. Wiadomo nie od dziś, ze wpływ spalin i hałasu na zdrowie człowieka i środowisko naturalne jest bardzo duży i szkodliwy. Transport samochodowy emituje nie tylko spaliny, ale także oleje i smary. Do tego okazało się, że – w związku z tym, że prawie wszyscy mamy samochody i korzystamy z nich na co dzień – sporą część naszego czasu tracimy, stojąc w niekończących się korkach. Tak więc jazda samochodem nie jest już taką wygodą, jak dawniej.

Można próbować to zmienić. Jak? Nie chodzi przecież tylko o to, by tylko ograniczyć ruch samochodowy, ale by zaproponować mieszkańcom wygodną i tanią alternatywę. W Tarnowie stawiają na stworzenie priorytetu dla proekologicznych form transportu, takich jak kolej, komunikacja miejska czy rowery.

Dogodne parkingi

Miasto Tarnów zapewnia mieszkańcom dogodne parkingi w systemie Park & Ride (& Kiss): przy ul. Do Huty (za dworcem głównym, dojazd od ul. Krakowskiej - mamy tu dogodne połączenie tunelem pieszym z dworcem kolejowym i peronami) oraz przy ul. Marszałka (dawna Kapłonówka) - darmowy parking dla samochodów osobowych i autokarów.
Przypomnijmy, że ideą takich parkingów jest dojazd do punktu, w którym możemy bezpiecznie pozostawić auto i przesiąść się na pociąg, unikając stania w korkach, a także trudności związanych z jazdą po mieście.

Nowe ekologiczne autobusy

Już od dzisiaj do obsługi komunikacji miejskiej Tarnowa używany jest wyłącznie tabor, wyposażony w silniki spełniające najwyższe normy emisji zanieczyszczeń Euro 5 lub Euro 6. Tylko kilka miast w Polsce może pochwalić się tak dobrymi wskaźnikami. Mało tego! W Tarnowie nie boją się poszukiwać lepszych rozwiązań. Ponad połowa autobusów jest przystosowana do zasilania: CNG, Biodiesel, hybrydą spalinowo-elektryczna. Tylko na przestrzeni ostatnich kilku lat miejski tabor autobusowy w Tarnowie wzbogacił się o autobusy Scania, zasilane ekologicznym paliwem CNG. Emisja zanieczyszczeń, związanych ze spalaniem CNG ograniczona jest do minimum. Miasto Tarnów stawia na taki napęd, bo oznacza to czyste powietrze w mieście, a także – co nie jest bez znaczenia - oszczędności, które przeznaczane są na stałą modernizację floty.

Nie każdy wie, jak łatwe jest teraz podróżowanie autobusem. Dla każdego użytkownika smartfonu dostępna jest wygodna i darmowa aplikacja: MyBus zaplanuje przesiadki za Ciebie i zobaczysz swój autobus na wygodnej mapie. Aplikacja ma także wsparcie dla osób niedowidzących, zatwierdzone przez Polski Związek Niewidomych.

To nie wszystko! Pomyślano i stworzono doskonale funkcjonującą integrację elektroniczną komunikacji miejskiej i pociągów PKP. Dzięki informacjom na monitorze LCD pasażer każdego autobusu wie, kiedy odjeżdża pociąg, na który zamierza się przesiąść. Podróżni na bieżąco otrzymują także informację o możliwościach przesiadek na kolejnym przystanku. Tarnów jest tutaj liderem: to pierwsza taka synchronizacja informacji w Polsce!

Tarnów był pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło dynamiczną informację pasażerską w Mapach Google. Aktualnie tylko Tarnów i Warszawa mogą pochwalić się takim zaawansowanym rozwiązaniem, które zapewnia dostęp do realnych czasów przyjazdu autobusów.

Transport miejski to nie tylko autobusy – to także rowery miejskie. Na ekranie każdego autobusu prezentowana jest dostępność rowerów miejskich na najbliższej stacji rowerowej.

Przyjazne rowery

Według Marcina Hyły, koordynatora projektu "Miasta dla rowerów", o ile pieszy w ciągu 15 minut może dotrzeć do celu w promieniu jednego kilometra, to rowerzysta w tym samym czasie może pokonać cztery kilometry. Natomiast sprawna komunikacja zbiorowa umożliwia dalsze podróże.

Ostatnie wydarzenia, pandemia, wojna w Ukrainie, drożyzna, przyczyniły się bardzo do tego, że szukamy innych niż samochód środków transportu. Miasto Tarnów nie pozostaje obojętne na potrzeby mieszkańców. Udostępniono sieć rowerów miejskich, których wypożyczenie jest bardzo proste.

Jak to się robi? Zarejestruj się, klikając przycisk „Rejestracja”, podaj wymagane dane, zaakceptuj regulamin i wpłać minimum 10 zł opłaty inicjalnej. Następnie podejdź do terminala, naciśnij „Wypożycz” i postępuj zgodnie z instrukcjami. Zwracając rower, nie musisz nawet podchodzić do terminala: wystarczy, że wprowadzisz rower do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdza prawidłowy zwrot. Można wypożyczać rower za pomocą aplikacji mobilnej: szybko i łatwo! Korzystaj z rowerów miejskich, kiedy tylko masz ochotę. Warto zaznaczyć, że pierwsze 20/30 minut jazdy zawsze jest darmowe!

Miasto Tarnów robi co może, jednak aby komunikacyjna transformacja się udała, a nasze życie było zdrowsze i łatwiejsze, konieczna jest Wasza współpraca! Rola, jaką odgrywają mieszkańcy Tarnowa jest ważna: to od Was zależy, w jakim mieście będziemy żyli.

Kampania realizowana w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” dofinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005).

Artykuł przedstawia wyłącznie poglądy autorów, a Komisja Europejska i NFOŚiGW nie ponosi odpowiedzialności za żadne ewentualne wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto