Z jakimi objawami udać się do ortopedy?

Materiał informacyjny Effclinic
Lekarz ortopeda to specjalista, z którym większość z nas zetknęła się, lub zetknie w swoim życiu. Ortopedzi zajmują się układem ruchowym człowieka, przede wszystkim układem kostnym (z wyłączeniem czaszki), ale nie tylko. W układ ruchowy człowieka wchodzą bowiem nie tylko kości, ale także połączenia międzykostne, jak na przykład stawy, a także więzadła i ścięgna. Ortopeda może pomóc w diagnostyce i leczeniu wszelkich dolegliwości związanych z tymi częściami ciała, które są najbardziej związane z ruchem, a zatem kończyn, ale też kręgosłupa. Lekarz ortopeda, czy chirurg ortopeda pomoże dorosłym, dzieci zaś kierowane są do ortopedów dziecięcych, którzy specjalizują się w układzie ruchowym niemowląt i dzieci.

Czym zajmuje się ortopeda?

W jakich konkretnie przypadkach należy udać się do ortopedy? Ortopedia to dość szeroka dziedzina. Często można usłyszeć określenia takie, jak “ortopeda od kolan”, czy “ortopeda od kręgosłupa”. I rzeczywiście, wielu z tych lekarzy specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. W dużych miastach, jak na przykład Kraków, bez problemu znajdziemy ortopedę mogącego nam pomóc z każdym problemem.

Ortopeda dziecięcy zajmuje się przede wszystkim wadami wrodzonymi u dzieci. Lekarz jest w stanie określić, czy układ kostny rozwinął się prawidłowo, czy nie ma wrodzonych wad kręgosłupa, lub deformacji kończyn po urodzeniu. W późniejszym okresie do ortopedy dziecięcego często trafiają dzieci z płaskostopiem, czy wadami postawy, jak chociażby skolioza. Zajmuje się też urazami kości i stawów u dzieci.

Ortopeda dorosłych również może pomóc w przypadku urazów. Wszelkie złamania, zwichnięcia, czy skręcenia kończyn leżą w domenie ortopedów. Chirurg ortopeda wykonuje operacje, czy wszczepienia endoprotez w poważniejszych przypadkach. Ale to nie wszystko. Ortopeda może zdiagnozować i leczyć schorzenia takie jak stany zapalne i zwyrodnienia stawów, cieśnia nadgarstka, wady postawy u dorosłych, a nawet nowotwory kości.

Sposoby leczenia dolegliwości ortopedycznych są bardzo różne. Wszystko zależy od przypadku i tego, co leczymy. Na niektóre schorzenia wystarczą leki przepisane przez ortopedę. W innych przypadkach konieczna może być rehabilitacja lub fizjoterapia. Ortopeda może także dobrać odpowiednie, specjalistyczne obuwie, kule, bądź tak zwany balkonik, a w przypadku amputacji również protezę, która będzie jak najlepiej odpowiadać potrzebom pacjenta i pomoże w skutecznej rehabilitacji.

Ortopeda w Krakowie - prywatnie czy na NFZ?

Do ortopedy należy się wybrać, gdy dokucza ból w stawach, czy kościach. Niepokojącym objawem powinny być też trzaski słyszane przy poruszaniu się. Jeśli mamy kłopoty z poruszaniem się, czy to przez ból kończyn, czy pleców, również jest to sygnał, że należy skonsultować się z ortopedą. Oczywiście pozostają też kwestie urazów - każdy uraz kości i stawów powinien oznaczać natychmiastową wizytę u ortopedy.

Do ortopedy na Narodowy Fundusz Zdrowia można udać się jedynie ze skierowaniem. Najpierw należy więc wybrać się do swojego lekarza rodzinnego w lokalnej przychodni zdrowia. Lekarz po zapoznaniu się z objawami zdecyduje, czy wypisać skierowanie. Niestety, aktualny czas oczekiwania jest stosunkowo długi. Na NFZ przyjdzie nam czekać nawet kilkanaście miesięcy, zanim przyjmie nas ortopeda. W Krakowie średni czas oczekiwania to obecnie około czterech miesięcy. Podobnie jest w Warszawie, czy Poznaniu. Dla wielu pacjentów z silnymi objawami to zbyt długo, dlatego też wiele osób decyduje się na wizytę u ortopedy prywatnie. Jest to bardziej kosztowne rozwiązanie, ale o wiele szybsze, a lekarze w klinikach to wysokiej klasy specjaliści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto