Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynalazł kamizelkę kuloodporną, barwną fotografię i był prekursorem telewizji. Tarnów uhonoruje Jana Szczepanika i przypomni jego wynalazki

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Jan Szczepanik - genialny wynalazca z Tarnowa. W 2022 roku przypada 150. rocznica jego urodzin
Jan Szczepanik - genialny wynalazca z Tarnowa. W 2022 roku przypada 150. rocznica jego urodzin archiwum
Rok 2022 będzie w Tarnowie Rokiem Jana Szczepanika – wybitnego naukowca i wynalazcy, który związany był przez wiele lat z naszym miastem. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej tarnowscy radni.

Genialny wynalazca z Tarnowa

W 2022 roku przypada 150. rocznica urodzin Jana Szczepanika – genialnego wynalazcy, który nazywany bywa też „tarnowskim Edisonem”, „galicyjskim geniuszem” czy „polskim da Vinci”.

Jan Szczepanik to autor ponad 50 wynalazków z różnych dziedzin oraz kilkuset patentów. Opatentował w wielu krajach Europy sposób automatycznego tkania gobelinów. Jego nazwisko stało się sławne już w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Zapraszano go m.in. do USA i Chin. Mark Twain poświęcił mu kilka artykułów i uczynił bohaterem dwóch nowel. Chciał wykupić jego patenty na Amerykę Północną.

Szczepanik nie tylko unowocześnił światowy przemysł włókienniczy, ale był też prekursorem telewizji – twórcą elektroskopu, czyli aparatu do reprodukowania obrazów na odległość za pomocą elektryczności, wynalazcą kamizelki kuloodpornej. Ta ostatnia uratowała życie króla Hiszpanii, za co został uhonorowany Medalem Izabeli Katolickiej. Już w 1899r. stworzył barwny film małoobrazkowy, odkrycia w tej dziedzinie wykorzystała później na skalę przemysłową w okresie międzywojennym firma Kodak i Agfa.
Zmarł w 1926 roku na raka wątroby. Miał 54 lata. Spoczywa w grobowcu rodzinnym Dzikowskich na Starym Cmentarzu w Tarnowie, obok kaplicy Radzikowskich. Jako jeden z nielicznych Polaków zamieszczany jest we wszystkich poważnych encyklopediach technicznych świata.

Upamiętnią Jana Szczepanika

W latach 60-tych na kamienicy przy ul Chopina 11, w której mieszkał i umarł Jan Szczepanik odsłonięto tablicę poświęconą wielkiemu odkrywcy. Niedawno miasto odzyskało również drugą kamienicę – przy ul. Sowińskiego, w której naukowiec miał swoją pracownię. Od 2002 roku Zespół Szkół Odzieżowych (obecnie Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych przy ul. Brodzińskiego) nosi imię Jana Szczepanika, a na placu obok szkoły stoi jego popiersie. Naukowcowi poświęcony jest też przystanek autobusowy przy ul. Mickiewicza.

- Rada Miejska w Tarnowie pragnie upamiętnić dokonania genialnego technika, wynalazcy. Dorobek wszechstronnego, konstruktora zasługuje na przypomnienie oraz rozpowszechnienie, aby jego postać była inspiracją dla współczesnych – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały tarnowskich radnych.

Przygotowania do Roku Szczepanika już się rozpoczęły. - Zawiązany został komitet organizacyjny, który ma już za sobą dwa spotkania. W planach jest organizacja wydarzeń, które przypomną tę wybitną postać oraz jego dokonania – mówi Maria Zawada-Bilik z Urzędu Miasta Tarnowa.

W skład komitetu wchodzą m.in. samorządowcy, przedstawiciele szkół, instytucji i społecznicy nie tylko z Tarnowa, ale także z Krosna, skąd pochodził ten wybitny naukowiec i wynalazca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto