Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zabawie koło Tarnowa upamiętnią ofiary wypadków drogowych. Odsłonięty zostanie kolejny "terapeutyczny" pomnik, który ma ulżyć w żałobie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Obchody odbywają się co roku - w listopadzie przy pomniku "Przejście" w Zabawie, który jest dedykowany ofiarom wypadków drogowych
Obchody odbywają się co roku - w listopadzie przy pomniku "Przejście" w Zabawie, który jest dedykowany ofiarom wypadków drogowych Archiwum
Podtarnowska Zabawa po raz kolejny będzie areną centralnych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Uroczystości odbędą się w najbliższą niedzielę (20 listopada) i poprzedzone zostaną warsztatami dla ofiar wypadów i osób, które straciły w nich bliskich oraz odsłonięciem kolejnego „terapeutycznego” pomnika.

Przejmujący pomnik pod Tarnowem

W Zabawie znajduje się jedyny taki w kraju pomnik "Przejście” - dedykowany ofiarom wypadków drogowych. Rzeźba jest symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia. Kardiogram umieszczony na ścianie symbolizuje walkę o życie. Na wewnętrznych ścianach pomnika znajdują się jednakowej wielkości krzyżyki upamiętniające w sposób imienny konkretne osoby, które poniosły śmierć w wypadku komunikacyjnym. Z roku na rok ich przybywa.

Pomnik poświęcony jest nie tylko ofiarom wypadków komunikacyjnych, ale pełni także funkcję terapeutyczną. Polega ona na pokonaniu bram w formie poszarpanych krzyży, które symbolizują kolejne etapy doświadczenia psychologicznego po otrzymaniu wiadomości o śmierci bliskiej osoby.

Warsztaty dla ofiar wypadków i tych, którzy stracili w nich bliskich

Nie ustają wciąż starania o to, aby w Zabawie powstał specjalistyczny ośrodek leczenia traumy powypadkowej. Choć placówki jeszcze nie ma, cyklicznie odbywają się tu warsztaty, podczas których psycholodzy i kapłani pomagają pogodzić się ze śmiercią najbliższych.

W najbliższych, trzydniowych warsztatach, które rozpoczną się w piątek (18 listopada), weźmie udział w sumie 40 osób z całej Polski. Zaczną się one drogą krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny o godz. 15, a poprzedzi ją wyjątkowe wydarzenie.

Będzie nim odsłonięcie pomnika „Pożegnanie”, który stanął pod gruszą - obok domu błogosławionej w Wał Rudzie, w miejscu, gdzie złożone było jej zakrwawione i umęczone ciało.

- Pomnik przedstawia dramat Jana i Marii Kózków – rodziców błogosławionej Karoliny, którzy opłakują śmierć córki. To nie tylko odwołanie do dramatycznych chwil, które rozegrały się w tym miejscu, ale podobnie jak pomnik „Przejście” ma również pełnić funkcję terapeutyczną. Ma pomóc osobom, które nie zdążyły się pożegnać ze swoimi najbliższymi w dobrym przeżyciu tego rozstania, a przy okazji ułatwić im wejście w kolejny etap żałoby – tłumaczy ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.

Autorem monumentu jest artysta-plastyk Jacek Kuba. Poświęci go bp Artur Ważny.

Niedzielne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych rozpoczną się o godz. 10.30 w sanktuarium odczytaniem wypominków oraz spektaklem muzycznym, podczas którego wykonane zostaną specjalnie dobrane utwory mówiące o pożegnaniu.

O godz. 11.15 rozpocznie się msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin, a po niej spotkanie przy pomniku Przejście. Tradycyjnie nie zabraknie świadectw osób, które straciły najbliższych w wypadkach. Zasadzone zostanie także drzewo upamiętniające tych wszystkich, którzy przez ostatni rok zginęli na polskich drogach.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto