Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W panoramie Tarnowa obecny jest już od 425 lat. Bezcenny drewniany kościółek na Terlikówce skrywa wiele pamiątek. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Kościółek św. Trójcy znajduje się przy ul. Tuchowskiej przy zakolu Wątoku. Historia świątyni w tym miejscu liczy już ponad cztery wieki
Kościółek św. Trójcy znajduje się przy ul. Tuchowskiej przy zakolu Wątoku. Historia świątyni w tym miejscu liczy już ponad cztery wieki Archiwum
To jedna z najstarszych tarnowskich świątyń. Mowa o niewielkim kościółku pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej przy ulicy Tuchowskiej - na Terlikówce, który obchodzi właśnie 425-rocznicę konsekracji.

Kościółek w Tarnowie konsekrował 15 listopada 1597 roku kardynał Radziwiłł

Kościół w podtarnowskiej wsi Terlików został wzniesiony w latach 1595-1597 staraniem ks. Łukasza Godzinki, seniora wikariuszy kolegiaty tarnowskiej. Jego konsekracji dokonał 15 listopada 1597 roku kardynał Jerzy Radziwiłł – ówczesny biskup krakowski.

O tym wydarzeniu mówi odnaleziony podczas prac konserwatorskich ołtarza głównego w 1970 roku oryginalny dokument konsekracji na pergaminie, podpisany przez kardynała. Jest częściowo uszkodzony, ale w oparciu o Pontyfikat Rzymski, wydany w roku 1595 po Syborze Trydenckim, udało się obecnemu proboszczowi – ks. Danielowi Pietryce uzupełnić jego brakujące fragmenty.

Dokument, po przetłumaczeniu z łaciny na język polski brzmi następująco:

„Dnia 15 listopada Roku Pańskiego 1597, ja Jerzy Radziwiłł – ze zmiłowania Bożego Kardynał prezbiter Świętego Kościoła Rzymskiego i [kardynał] tytularny [kościoła] św. Sykstusa, Biskup Krakowski i dożywotni zarządca Księstwa Siewierskiego, książę na Ołyce i Nieświeżu, książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, dokonałem konsekracji świątyni i jej ołtarza ku czci Trójcy Przenajświętszej oraz ołtarza i relikwii w nim umieszczonych: Floriana, Marii Magdaleny, 11 tysięcy dziewic. Każdemu wiernemu od dziś przez jeden rok, a także nawiedzającym ten kościół w dniu rocznicy konsekracji, udzielam jednakowo 100 dni odpustu – jak jest w zwyczaju Kościoła”.

Kamień węgielny, unikalny obraz i niezwykłe napisy na desce tęczowej kościółka na Terlikówce w Tarnowie

Za datowaniem budowy na koniec XVI w. przemawia również kamień węgielny z wykutą na nim datą 1595, odnaleziony w fundamentach podczas prac konserwatorskich w roku 1997. Obecnie jest on wyeksponowany – za szybą, w podstawie ołtarza głównego i każdy może go zobaczyć.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Trójcy Przenajświętszej w typie Tronu Łaski. Przedstawia Boga Ojca trzymającego na kolanach martwe ciało Chrystusa, zdjęte z krzyża. W zwieńczeniu ukazany jest Duch Święty pod postacią gołębicy. Dłoń Boga Ojca jest niezwykła, bo posiada sześć zamiast pięciu palców. Jest to prawdopodobnie nawiązanie do sześciu dni stworzenia, jako dzieła Boga Ojca. Ołtarz główny, jak również ołtarze boczne datowane są na podobny czas, co powstanie świątyni.

Na belce tęczowej widnieją dwa napisy w języku łacińskim.

Ten – widoczny od strony ołtarza głównego  – mówi o budowniczym kościółka ks. Łukaszu Godzince: „LaVDIbVs eXtrVXIt DIVInIs Ipse GoDzInka” (Laudibus extruxit Divinis ipse Godzinka) – Na chwałę Bożą wzniósł go [kościół] Godzinka. 

Pomalowane na czerwono duże litery odpowiadają rzymskim cyfrom. Gdy je zsumujemy otrzymujemy rok. D+D+D+L+X+X+V+V+V+V+I+I+I+I+I+I+I=1597. Litera G, która nie jest cyfrą rzymską, zapewne przez pomyłkę została – jako duża litera – potraktowana jak pozostałe duże i pomalowana na czerwono (prawdopodobnie w czasie renowacji napisu).

Drugi napis, widoczny od strony wejścia głównego, mówi o remoncie kościoła. Drewnianemu kościołowi groziło zawalenie z powodu zbutwiałego drewna. Remont został dokonany staraniem ks. Michała Króla z tarnowskiej Katedry: „KróL CVMpLebe pIa Labentes CorrIgIt aeDes” (Król cum plebe pia labentes corrigit aedes) – Król z pobożnym ludem dźwiga upadającą budowlę – M+D+C+C+L+L+L+V+I+I+I=1858.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto