MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W aptekach brakuje ważnych leków! Odczują to dzieci, chorzy na depresję, cukrzycę i zapalenie zatok. Tych leków teraz nie kupisz

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
W aptekach w Polsce może zabraknąć wielu leków. Na liście znajdziemy m.in. preparaty potrzebne w leczeniu zapalenia zatok, depresji, cukrzycy czy chorób onkologicznych, ale też produkty mlekozastępcze. Polacy kupują też coraz więcej antybiotyków. Czy pacjenci zostaną bez leków? Sprawdź, których leków może zabraknąć.

Spis treści

W Polsce brakuje leków! Dotknie to chorych na kilka schorzeń i dzieci

Pacjenci w Polsce mogą nie dostać potrzebnych leków. Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, co tydzień powstaje zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które trafia do Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej. Ma to m.in. pomóc w efektywnym zarządzaniu dostępnością lekową.

Już w grudniu 2023 r. pojawiły się informacje o problemach z dostępnością niektórych leków na terenie całej Polski. Na liście są m.in. leki na:

W aptekach brakuje także produktów zastępujących mleko, które są podawane dzieciom.

Braki leków w aptekach. Ministerstwo Zdrowia: to nie tylko problem Polski

Ministerstwo Zdrowia, zapytane przez portal TuWroclaw.com, nie uznaje tego jednak za problem wyłącznie dotyczący Polski, a farmaceuci mogą korzystać z narzędzi, które „pozwalają reagować w takich sytuacjach”.

– Aktualnie nie istnieje ryzyko systemowego braku leków w Polsce. Problemy z dostępnością dotyczą wyłącznie jednostkowych leków określonych firm farmaceutycznych. W przypadku większości czasowo trudno dostępnych produktów można nabyć w aptece odpowiednik, czy też zastosować wskazaną przez lekarza alternatywną technologię medyczną – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Jednak nie każdy preparat można zastąpić innym z przyczyn medycznych, o czym mówiła portalowi TuWroclaw.com Danuta Konopacka, konsultantka wojewódzka w dziedzinie farmacji aptecznej z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, która ma wieloletnie doświadczenie jako farmaceutka. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że za taki stan rzeczy odpowiadają firmy farmaceutyczne.

Jakich leków brakuje w aptekach? Lista jest długa

Na liście leków deficytowych znajdują się aż 224 pozycje. Wśród nich są preparaty potrzebne w leczeniu zatok, depresji, cukrzycy czy chorób onkologicznych. Resort zdrowia informuje też o znacznym wzroście realizacji recept na antybiotyki.

– Dane, z podziałem na postaci pediatryczne i dla dorosłych, wskazują, że poziom zapasów na rynku pokrywa zapotrzebowanie pacjentów na okres minimum 2 miesięcy (a dla większości substancji są to wartości wyższe) – zaznacza Ministerstwo Zdrowia. – Wskazujemy natomiast na możliwe trudności z dostępnością fenoksymetylopenicyliny w formie tabletek (Ospen 1500, 12 tabletek), dostawy planowane są jeszcze w styczniu.

Preparaty, których może brakować, to:

  • levodopum + carbidopum (leczenie ośrodkowego układu nerwowego) – tabletki, 100 mg + 25 mg z powodu wstrzymania w  obrocie przez podmiot odpowiedzialny do 31 stycznia 2024 r., na rynku brakuje dostępnych odpowiedników;
  • budesonidum (astma oskrzelowa) – w dawce 200 mcg/dawkę inh. oraz 400 mcg/dawkę inh. Leku brakuje ze względu na przedłużające się czasowe wstrzymanie w obrocie leku, posiadającego największy udział w rynku. GIF pozostaje w kontakcie z podmiotem odpowiedzialnym i oczekuje na szczegółowe informacje dotyczące wznowienia obrotu;
  • benzathini phenoxymethylpenicillinum (zapalenie zatok, płuc, ucha środkowego etc.) – zawiesina doustna w dawce 750 000 j.m./5 ml o  pojemności 150 ml;
  • phenoxymethylpenicillinum kalicum (zapalenie zatok, płuc, ucha środkowego etc.) – w opakowaniach po 12 tabletek;
  • isosorbidi mononitras (dławica piersiowa) – tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 60 mg i 100 mg oraz tabletki powlekane 40 mg. Dostawy planowane są w lutym. Na rynku dostępne są alternatywy.
  • trazodoni hydrochloridum (depresja) – tabletki, 50 mg, 30 tabl. oraz 100 mg, 30 tabl. Produkt jest niedostępny z powodu wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny (wstrzymany w obrocie decyzją GIF). Na rynku są alternatywy w dawkach 75 mg, 150 mg, 300 mg.
  • tramadoli hydrochloridum + paracetamolum (ból o dużym nasileniu) – w dawce 37,5 mg + 325 mg oraz 75 mg + 650 mg. Trwają wstrzymania w obrocie 13 produktów leczniczych zawierających powyższe substancje. W styczniu zaplanowane są dostawy leków w obydwu dawkach, które powinny poprawić dostępność tych produktów dla pacjentów.

Występują też trudności z dostaniem produktu zastępującego mleko Nutramigen, który jest stosowany m.in. w przypadku alergii na białka pokarmowe lub nietolerancji laktozy i sacharozy. Z kolei Ozempic, przeznaczony do leczenia cukrzycy, szybko znika z aptek nie tylko za sprawą leczących się nim diabetyków, ale też osoby stosujące go do odchudzania.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o stałym wstrzymaniu dostaw dwóch leków:

  • Prazol (lek stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz refluksu żołądkowo-przełykowego), omeprazolum, kapsułki, 20 mg,  14 kaps.,
  • Esetin (lek obniżający stężenie cholesterolu we krwi), ezetimibum, tabletki, 10 mg,  30 tabl.

Jak podaje MZ, w obrocie dostępne są ich odpowiedniki, przez co stałe wstrzymanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na leczenie pacjentów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W aptekach brakuje ważnych leków! Odczują to dzieci, chorzy na depresję, cukrzycę i zapalenie zatok. Tych leków teraz nie kupisz - Strona Zdrowia

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto