Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Szykuje się piąta podwyżka cen ciepła dostarczanego przez MPEC. W górę idzie również VAT. Tarnowianie zapłacą więcej za ogrzewanie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Od stycznia ogrzewanie mieszkań ciepłem z MPEC-u będzie kosztować  tarnowian więcej
Od stycznia ogrzewanie mieszkań ciepłem z MPEC-u będzie kosztować tarnowian więcej Archiwum Polska Press/Małgorzata Genca
Od 1 stycznia tarnowianie będą więcej płacić za ciepło dostarczane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. To już piąta podwyżka w ciągu roku. Co gorsza, zmienia się nie tylko taryfa, ale z nowym rokiem w górę idzie również stawka VAT na ciepło systemowe, a to również przełoży się na wyższe rachunki.

Rośnie cena ciepła systemowego w Tarnowie

W ciągu roku, za sprawą czterech podwyżek, cena ciepła dostarczanego przez MPEC do mieszkań tarnowian wzrosła już niemal dwukrotnie.

- To między innymi konsekwencja potężnych wzrostów cen surowców, które kupujemy: węgiel zdrożał o 182 procent, a gaz aż o 1175 procent – wylicza Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC-u

.

Styczniowy wzrost cen spółka tłumaczy przede wszystkim ponad 65-procentową podwyżką ceny gazu w stosunku do kosztów, które stanowiły podstawę kalkulacji obecnie stosowanych cen i stawek opłat. MPEC kupuje od Grupy Azoty. Nowa taryfa została już zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W przypadku odbiorców ciepła od MPEC-u taryfa będzie od 1 stycznia o 5,6 proc. wyższa względem obecnej stawki. Zawiera ona dodatkowo cenę z rekompensatą, która obowiązywać ma jednak tylko do 30 kwietnia. Bez rekompensaty podwyżka byłaby na poziomie 24 proc.

Koniec niskiego VAT-u

Nowa taryfa to jednak nie wszystko. Mieszkańcy Tarnowa muszą liczyć się z tym, że cena dostarczanego im ciepła przez MPEC wzrośnie więcej niż wspomniane 5,6 proc. Od 1 stycznia wracają bowiem pierwotne stawki VAT na ciepło systemowe. Zamiast obecnej 5-procentowej stawki VAT wzrośnie do 23 proc.

- Jest jednak światełko w tunelu. Widać bowiem pewną stabilizację na rynku. Te ceny już tak nie pikują, jak to miało miejsce po wybuchu wojny w Ukrainie, a na dodatek zima nie jest aż tak ostra, dzięki czemu zapotrzebowanie na ciepło jest na umiarkowanym poziomie - dodaje Sieńczak.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto