Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Skarb Sanguszków jest już oficjalnie własnością Muzeum Okręgowego. Cenną kolekcję ceramiki i szkła promuje nowy, dwutomowy katalog!

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Kolekcja ceramiki i szkła, która do tej pory była w Tarnowie prezentowana jako depozyt rodziny Sanguszków została odkupiona przez Muzeum Okręgowe. Składa się na nią blisko dwa tysiące unikatowych na skalę światową eksponatów
Kolekcja ceramiki i szkła, która do tej pory była w Tarnowie prezentowana jako depozyt rodziny Sanguszków została odkupiona przez Muzeum Okręgowe. Składa się na nią blisko dwa tysiące unikatowych na skalę światową eksponatów Archiwum
„Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie Historii” to dwutomowy katalog, który ukazał się właśnie staraniem tarnowskiego muzeum. Publikacja zawiera zdjęcia i opisy wyjątkowego skarbu rodu Sanguszków, który placówka właśnie odkupiła za kwotę ponad 4 mln zł.

Unikatowa kolekcja w muzeum w Tarnowie

Prezentowany w publikacji zbiór liczy blisko dwa tysiące obiektów. Jego wartość nie wynika jednak tylko z ilości zachowanych egzemplarzy, spośród których część to unikaty na skalę światową, ale przede wszystkim z walorów artystycznych, udokumentowanego pochodzenia, a także faktu, iż reprezentowane są w nim wszystkie najważniejsze ośrodki szklarskie oraz wytwórnie porcelany w Polsce i w Europie od XVIII do początków XX wieku. Wśród ceramiki wyróżniają się piękne wyroby wytwórni zachodnioeuropejskich: Wiednia, Berlina, Sèvres, Delft, manufaktur niemieckich i angielskich, a także przykłady polskiej ceramiki z Korca, Baranówki i Horodnicy. Wśród szkieł z kolei na szczególną uwagę zasługują osiemnastowieczne szkła herbowe z hut polskich m.in. z Lubaczowa, Naliboków, Urzecza i Cudnowa. Reprezentują one mistrzowski poziom rzemiosła artystycznego na terenie dawnych ziem Rzeczypospolitej.

W publikacji uwzględnione zostały wszystkie obiekty z bogatej kolekcji, zarówno te, które prezentowane są na stałych ekspozycjach, jak i te, nieeksponowane do tej pory publicznie. Publikacja stanowi pełny materiał źródłowy i porównawczy dla naukowców, badaczy, kolekcjonerów i amatorów. Większość obiektów nie była do tej pory publikowana.
Wydanie dwutomowej publikacji było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozmowy w sprawie odkupienia kolekcji trwały kilka lat

Jedna z najcenniejszych i najwspanialszych kraju kolekcji szkła i porcelany, która przez lata znajdowała się w tarnowskim muzeum w depozycie przeszła w dniu 15 grudnia na własność placówki. Stało się to za sprawą umowy, którą podpisali pełnomocnicy jej dotychczasowego właściciela – księcia Pawła Sanguszki oraz Kazimierz Kurczab – dyrektor Muzeum. Zakup kolekcji kosztował 4,2 mln zł, a pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu województwa małopolskiego.

Część kolekcji można na co dzień oglądać w tarnowskim ratuszu. Muzeum przygotowuje jednak osobną wystawę, na której zaprezentowane mają być również te eksponaty, które dotąd były schowane w muzealnych magazynach.

Powitanie Nowego Roku na świecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto