Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: rusza "Kampania Białej Wstążki"

Paweł Chwał
materiały promocyjne
Blisko 400 procedur przeciwdziałających przemocy w rodzinie (tzw. Niebieskich Kart) wszczęli już w tym roku tarnowscy policjanci. Ofiarami agresji padają przede wszystkim kobiety i dzieci.

Przykłady można mnożyć. - Jest to zarówno przemoc fizyczna, psychiczna, jak i seksualna - mówi Olga Żabińska, rzecznik prasowa tarnowskiej policji. Podkreśla, że każda osoba, która stosuje przemoc wobec członka rodziny, dopuszcza się przestępstwa ściganego przez prawo.

Przekonał się o tym niedawno m.in. 43-letni mieszkaniec Róży. Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad bliską osobą, w tym wypadku nad żoną.

Z zeznań kobiety wynika, że domowe piekło trwało przez kilka miesięcy. Przełamała się i poszła na policję dopiero po tym, jak została dotkliwie pobita. Jednocześnie wyprowadziła się z domu i zamieszkała u rodziców w sąsiedniej wsi.
43-letni oprawca żony wcześniej był już karany za znęcanie się nad matką. Teraz grozi mu kara do 5 lat za kratkami.

Nękani mogą nie tylko szukać pomocy na policji (wystarczy zadzwonić na numer 997 lub skontaktować się ze swoim dzielnicowym), ale także opowiedzieć swoją historię pracownikowi socjalnemu, oświaty bądź służby zdrowia w miejscowości, w której mieszkają. W ubiegłym roku zmieniły się bowiem przepisy, które umożliwiają teraz założenie tzw. Niebieskiej Karty także przez inne instytucje niż policja. - Po każdym takim zgłoszeniu podejmuje się kroki polegające na określeniu skali przemocy w konkretnej rodzinie. Ich efektem niejednokrotnie są aresztowania i skierowanie sprawy do sądu - mówi.

Spośród blisko 400 odnotowanych w tym roku przypadków przemocy w rodzinie 175 sprawców było pod wpływem alkoholu. 120 zostało tymczasowo aresztowanych.

Tarnów dołącza w poniedziałek po raz pierwszy do organizowanej od 21 lat międzynarodowej kampanii "Białej Wstążki". Adresowana jest ona głównie do mężczyzn. - Zależy nam na tym, aby jak najwięcej z nich przypięło do płaszcza czy marynarki białą wstążkę, manifestując w ten sposób swój sprzeciw wobec przemocy, której ofiarami są kobiety - mówi Marta Twardy z tarnowskiego MOPS-u.

W mieście rozdawane będą ulotki z informacjami, gdzie można szukać pomocy. Zaplanowano też bezpłatne dyżury psychologów nie tylko dla ofiar, ale także dla sprawców przemocy w rodzinie.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarnów: rusza "Kampania Białej Wstążki" - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto