Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów planuje nowy węzeł przesiadkowy blisko węzła autostrady A4. Czy będą na to pieniądze z Polskiego Ładu?

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Nowy węzeł przesiadkowy miałby powstać  dokładnie w pobliżu budynku straży pożarnej przy rondzie Niepodległości, u zbiegu ulicy Błonie z aleją Jana Pawła II
Nowy węzeł przesiadkowy miałby powstać dokładnie w pobliżu budynku straży pożarnej przy rondzie Niepodległości, u zbiegu ulicy Błonie z aleją Jana Pawła II Paulina Marcinek
Niedawno miasto zakończyło budowę węzła przesiadkowego obok plant przy ulicy Krakowskiej Tarnowie, a już planuje znacznie większe tego typu przedsięwzięcie. Kolejny węzeł przesiadkowy ulokowany zostanie na obrzeżach Tarnowa, niedaleko zjazdu z autostrady A4. W zrealizowaniu inwestycji mają pomóc pieniądze z Polskiego Ładu.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

od 16 lat

Nowy węzeł przesiadkowy w Tarnowie

Nowy węzeł przesiadkowy miałby w Tarnowie powstać w rejonie budynku straży pożarnej przy rondzie Niepodległości, u zbiegu ulicy Błonie z aleją Jana Pawła II. Wybór tej lokalizacji nie jest przypadkowy. Zatrzymywałyby się tutaj zarówno miejskie autobusy (przeniesiona pętla autobusowa z alei Jana Pawła II), ale także dalekobieżne, które zjeżdżają z autostrady.

Jak tłumaczą urzędnicy, budowa węzła w tym miejscu z jednej strony ułatwi pasażerom dotarcie do centrum, a do miasta będą w końcu wjeżdżały autobusy dalekobieżne, które do tej pory go omijały, bo musiały przejechać przez pół Tarnowa, by wysadzić podróżnych.

- Projekt węzła przesiadkowego jest już w fazie finalnej i myślę, że w tym kwartale złożymy wniosek o pozwolenie na budowę - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

W okolicy ulicy Błonie i alei Jana Pawła II powstaną zatoki autobusowe, zadaszone przystanki, parkingi dla samochodów, zadaszenia i stojaki na rowery, toaleta i miejsce do ładowania samochodów elektrycznych. Budowę węzła przesiadkowego miasto zamierza sfinansować z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Przebudowy doczeka się także ulica Błonie

Kolejnym etapem przedsięwzięcia będzie przebudowa samej ulicy Błonie. Remont obejmował będzie odcinek od ul. Nowodąbowskiej do al. Jana Pawła II. Pełna wybojów i nierówności ulica zyska nie tylko nową nawierzchnię, bowiem jedna z kluczowych zmian będzie dotyczyła skrzyżowania z ulicą Nowodąbrowską i Spokojną. Obecnie przysparza ono kierowcom wielu kłopotów i często dochodzi w tym rejonie do stłuczek. Po przebudowie pojawią się tam dodatkowe pasy ruchu, które usprawnią jazdę.

- Ustalony zostały już układ drogowy, a projektant skupia się teraz na projektowaniu sieci infrastruktury podziemnej – podkreśla Artur Michałek.

W ramach inwestycji planowana jest również przebudowa skrzyżowania ulicy Błonie z ulicą Bora Komorowskiego. Rozpatrywane są dwa warianty - rondo albo sygnalizacja świetlna. Wzdłuż ulicy Błonie przebudowana zostanie ścieżka rowerowa, chodniki oraz zatoki autobusowe.

Projekt przebudowy ulicy ma być gotowy w pierwszym półroczu. Według wstępnych szacunków jej rozbudowa oraz budowa węzła przesiadkowego miałyby pochłonąć około 20 mln zł.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto