Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Osoby niesłyszące mogą samodzielnie zwiedzać Tarnów. Wszystko dzięki specjalnym kodom umieszczonym na tablicach informacyjnych

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Po zeskanowaniu kodu z tablicy informacji turystycznej w telefonie uruchamia się film z lektorem w języku migowym
Po zeskanowaniu kodu z tablicy informacji turystycznej w telefonie uruchamia się film z lektorem w języku migowym archiwum Fundacji Pomagamy Głuchym
W Tarnowie powstały nowe tablice informacji turystycznej z przekładem na język migowy dla osób niesłyszących. Z pomysłem ich utworzenia wyszła Fundacja Pomagamy Głuchym. Dostępne na nich kody QR pomogą niepełnosprawnym turystom poznać historię miasta.

FLESZ - Pfizer dla uczniów. Od września szczepienia w szkołach

od 16 lat

Tablice informacji turystycznej z kodem dla osób niesłyszących

Pomysł umieszczenia kodów QR na tablicach informacyjnych w historycznych częściach miasta pojawił się przy okazji ich wymiany przez Tarnowskie Centrum Informacji. Wówczas Fundacja Pomagamy Głuchym zaproponowała, by obok opisu miejsca umieścić również specjalny kod QR. Po jego zeskanowaniu smatfonem, w telefonie uruchamia się film z lektorem w języku migowym.

- Osoby głuchonieme nie do końca radzą sobie z naszą polszczyzną, jest w niej dużo pojęć niespotykanych w ich codziennym życiu, zwłaszcza jeśli chodzi o te dotyczące sztuki i historii. Język migowy jest zaś bardziej zrozumiały i dostępny, dlatego wpadliśmy na pomysł, by takie kody umieścić na tablicach i w ten sposób ułatwić im poznawanie miasta – opowiada ks. Damian Migacz z Fundacji Pomagamy Głuchym

10 tablic stanęło w historycznych miejscach Tarnowa

Tablice stanęły przy Bramie Seklerskiej, pomniku Bema, Muzeum Etnograficznym, Domu Mikołajowskim, Ratuszu, Rynku, katedrze, plantach, Cmentarzu Starym i placu Szczepanika.

Pomysł bardzo spodobał się osobom niesłyszącym, które w ostatnim czasie odwiedziły Tarnów.

- Są mile zaskoczeni, że mogą znaleźć tutaj tyle informacji o Tarnowie. Wcześniej musieli mieć przewodnika, który posługiwał językiem migowym, a teraz mogą zwiedzać sami – mówi ks. Damian Migacz.

Na tym jednak nie, bo fundacja ma również kolejny pomysł, który pomoże osobom niesłyszącym. Zamierza stworzyć edukacyjny słownik języka migowego, z którego można będzie korzystać przy użyciu nowoczesnych technologii. Będą tam obrazki, piktogramy i przed wszystkim kody QR, które po zeskanowaniu smartfonem przekierują do filmików z lektorem w języku migowym, a nawet będzie można zobaczyć mała inscenizację.

- Ten słownik pozwoli małemu dziecku poznać świat. Będzie edukował najmłodszych, ale też służył pomocą ich rodzicom – podkreśla ks. Damian Migacz.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto