Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Na ul. Krakowskiej w centrum będą kopać i wiercić

Andrzej Skórka
Wiosną ubiegłego roku na ulicy Krakowskiej prowadzono odwierty, by pobrać próbki jezdni. Teraz trzeba je będzie wykonać powtórnie, by określić w jaki sposób naprawiać feralną inwestycję
Wiosną ubiegłego roku na ulicy Krakowskiej prowadzono odwierty, by pobrać próbki jezdni. Teraz trzeba je będzie wykonać powtórnie, by określić w jaki sposób naprawiać feralną inwestycję Andrzej Skórka
60 tysięcy złotych zapłaci miasto za opracowanie programu naprawczego dla zmodernizowanej niedawno ulicy Krakowskiej. Na zlecenie magistratu eksperci z Politechniki Krakowskiej mają wskazać co zrobić, by zapobiec rozsypywaniu się nawierzchni jezdni wykonanej z porfiru. Do tej pory wszelkie naprawy przynosiły skutek tylko na krótką metę. Program powstanie do czerwca, wcześniej konieczne będa próbne odwierty nawierzchni oraz roboty odkrywkowe.

Zima dla sfatygowanej ulicy okazuje się jak dotąd łaskawa. Nawet jednak pomimo braku większych opadów i mrozów i tak nie brakuje kolejnych miejsc, w których kamienne kostki już się poluzowały. Miasto nie planuje na razie napraw. W najbliższych dniach planowany jest przegląd stanu technicznego ulicy.

Ostatnich napraw dokonywano tu w listopadzie ubiegłego roku. Firma MK Bud nie zareagowała na wezwania do dokonania napraw nawierzchni w ramach gwarancji. Po upływie wyznaczonego terminu zajęło się tym miasto w ramach tzw. "wykonawstwa zastępczego". Najbardziej sfatygowane fragmenty nawierzchni rozbierały ekipy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Porfir układano i fugowano od nowa. Magistrat zapowiadał, że kosztami tych robót obciążona zostanie firma MK Bud. Teoretycznie wykonawca powinien zostać pozwany o zapłatę22 tys. zł za jesienne roboty. Pozwu jednak nie ma.

P.o. prezydenta Henryk Słomka-Narożański jakiś czas temu przyznał, że sprawa rozliczeń z firmą znajdzie sądowy epilog po wykonaniu programu naprawczego całego remontowanego odcinka. Na czym miałby on polegać i ile będzie kosztował? Ma to określić program naprawczy, którego opracowanie miasto zleciło Politechnice Krakowskiej.

- Spodziewamy się otrzymania tego dokumentu około czerwca - mówi Krzysztof Madej, dyrektor Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miasta Tarnowa.

Aby jednak opracowanie powstało, z ul. Krakowskiej do badań laboratoryjnych ponownie pobierane będą próbki materiałów i podbudowy. Konieczne więc będą odwierty nawierzchni, a także roboty odkrywkowe. - Jeśli tylko wiązałyby się z tym utrudnienia w ruchu, powiadomimy kierowców - mówi dyr. Madej.

Główny mankament zmodernizowanej w latach 2011-12 ulicy to rozsypująca się nawierzchnia jezdni. Problem wypadających kostek i kruszących się spoin pojawił się krótko po oddaniu ulicy do użytku i mimo kilku napraw gwarancyjnych nie udało się go wyeliminować.
Zdaniem Grzegorza Ślusarczyka, autora projektu modernizacji, jedynym wyjściem może się okazać zerwanie całej nawierzchni ulicy i ułożenie oraz zaspoinowanie jej od nowa.- Niczego w tej chwili nie możemy wykluczyć ani przesądzać - odpowiada dyr. Madej.

Na razie miasto procesowało się nie z firmą MK Bud, ale właśnie z projektantem. Chodziło o dostarczenie przez Grzegorza Ślusarczyka dokumentacji z 80-dniowym poślizgiem. Pozwano go o zapłatę 19 tys. złotych kary. Sąd pierwszej instancji powództwo oddalił, uznając że powody opóźnienia leżały po stronie miasta, a polegały na niewłaściwym przygotowaniu się do projektowania inwestycji. Magistrat odwołał się i kilka dni temu apelację sądową przegrał. - Sąd podzielił zdanie, że to nie projektant winny był powstania opóźnienia w opracowaniu projektu - mówi sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Od prawomocnego orzeczenia magistrat teoretycznie mógłby jeszcze składać skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. - Prawdopodobnie wartość sporu nie uprawnia do złożenia takiej skargi - mówi Dorota Kunc-Pławecka, rzeczniczka prasowa prezydenta.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto