Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ławeczka Poetów już 16 lat zdobi ulicę Wałową. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie deptak bez rzeźb Herberta, Osieckiej i Brzechwy

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Ławeczka Poetów została odsłonieta w grudnia 2004 roku na ulicy Wałowej. To atrakcja Tarnowa
Ławeczka Poetów została odsłonieta w grudnia 2004 roku na ulicy Wałowej. To atrakcja Tarnowa Paweł Chwał
Ławeczka Poetów na ulicy Wałowej to obecnie jedna z atrakcji Tarnowa. Minęło właśnie 16 lat od odsłonięcia odlanych w brązie rzeźb przedstawiających znanych literatów: Agnieszkę Osiecką, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwę, którzy przysiedli na ceglanym murku w cieniu wieży tarnowskiej katedry.

FLESZ - Rząd chce dopłacać Polakom do zakupu mieszkań

Odsłonięcie Ławeczki w grudniu 2004 roku było wielkim wydarzeniem kulturalnym w Tarnowie. Uroczystość miała charakter happeningu artystycznego z udziałem aktorów Tarnowskiego Teatru. Wśród zaproszonych gości, którzy odsłonili rzeźby byli m.in. Halina Herbert-Żebrowska (siostra Zbigniewa Herberta) i Magda Umer (przyjaciółka Agnieszki Osieckiej).

Poetów na ławeczkę wybrali czytelnicy MBP w Tarnowie

Pomysł Ławeczki Poetów wyszedł od Janiny Kani – ówczesnej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Wyboru postaci, których rzeźby zostały ustawione na ul. Wałowej, dokonali sami czytelnicy biblioteki w zorganizowanym wcześniej plebiscycie. Obok rzeźb ustawiono metalowe skrzynki, w których umieszczono tomiki poezji Brzechwy, Herberta i Osieckiej.

Pomysł spodobał się tarnowianom i turystom odwiedzającym Tarnów a ławeczka wrosła w krajobraz miasta. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie Wałową bez niej.

Wałowa - deptakiem artystów. W planach były kolejne rzeźby

Autor Ławeczki Poetów – tarnowski artysta-rzeźbiarz Jacek Kucaba miał już w głowie pomysły na kolejne rzeźby. Na reprezentacyjnym deptaku Tarnowa pojawić się miały także odlewy innych poetów, a nawet muzyków. W planach było ustawienie rzeźb Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego oraz Czesława Niemena, przy których dodatkowo można byłoby posłuchać ich utworów.

Cztery lata później udało się jedynie – na rogu Wałowej i Rybnej ustawić rzeźbę Romana Brandstaettera, pochodzącego z Tarnowa pisarza, poety, dramaturga, tłumacza, opartego o ścianę kamienicy i trzymającego w ręce fajkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto