Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Kto przywróci dawny blask Parkowi Strzeleckiemu?

Robert Gąsiorek
Renowacja parku zakłada m.in. odnowienie stawu, alejek oraz fontanny. Na efekty trzeba będzie jednak poczekać dwa lata
Renowacja parku zakłada m.in. odnowienie stawu, alejek oraz fontanny. Na efekty trzeba będzie jednak poczekać dwa lata facebook
Tarnowski magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację Parku Strzeleckiego. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i pochłoną aż 9 mln zł.

Urzędnicy do 3 sierpnia przyjmować będą oferty od firm zainteresowanych wykonaniem prac rewitalizacyjnych w najpopularniejszym miejscu wypoczynkowym tarnowian. Po tych zabiegach Park Strzelecki ma się zmienić nie do poznania.

- Obecnie park przypomina raczej dziko rosnący las. Projekt zakłada przywrócenie mu pierwotnego charakteru, zatraconego na skutek chaotycznego i niekontrolowanego rozrostu roślinności - wyjaśnia Daniela Motak, rzecznik prasowy tarnowskiego magistratu.

W miejsce przeznaczonych do wykarczowania krzaków oraz zagajników, zasadzonych zostanie 80 drzew liściastych, 30 iglastych, około 150 tysięcy bylin i ponad tysiąc krzewów.

W Parku powstanie także ogród sensoryczny, urządzony tak, aby oddziaływał nie tylko na zmysł wzroku spacerowiczów, ale także na węch, dotyk i smak.

Dzięki remontowi park stanie się bardziej przyjazny również o zmroku. Wszystko za sprawą nowego oświetlenia oraz iluminacji drzew, która ma dodać uroku temu miejscu. Szukający spokoju wśród zieleni będą spacerować po nowych alejkach, wyłożonych kostką brukową.

Rewitalizacja obejmować będzie również na gruntowną odnowę podniszczonego mauzoleum gen. Bema, jednego z najsłynniejszych tarnowian.

W planach mowa ponadto o odnowieniu fontanny w górnej części parku.

Rewitalizacja Parku Strzeleckiego kosztować będzie ok. 9 mln zł. Ponad połowę potrzebnych pieniędzy udało się zdobyć na ten cel z funduszy unijnych. Wkrótce ogłoszony ma zostać odrębny przetarg na odnowienie placu zabaw.

Park Strzelecki to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Tarnowie. Został założony w 1866 roku na terenie dawnego folwarku Zawale-Dyksonówka. Zaprojektował go Antoni Schmidt. Park zajmuje powierzchnię ponad 8 hektarów.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto