Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ksiądz "z kosmosu" z Orłem

Julita Majewska
ks. prof Michał Kazimierz Heller - skromny tarnowski duszpasterz oraz wielki naukowiec, kosmolog i filozof w jednej osobie.
ks. prof Michał Kazimierz Heller - skromny tarnowski duszpasterz oraz wielki naukowiec, kosmolog i filozof w jednej osobie. Andrzej Banaś
Przed ks. Michałem Hellerem to najwyższe polskie odznaczenie, ustanowione w roku 1705 przez króla elekcyjnego Augusta II z dynastii saksońskiej, otrzymał Eugeniusz Kwiatkowski. Podobnie jak Michał Heller był on związany z Tarnowem i regionem. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu Order Orła Białego przyznano pośmiertnie w roku 1996. Nadał go prezydent Aleksander Kwaśniewski.

"W uznaniu znamienitych zasług dla polskiej nauki oraz osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią"- tak brzmiało uzasadnienie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, kiedy przyznawał to najwyższe polskie odznaczenia państwowe ks. prof. Hellerowi.

- To zupełnie zwykły ksiądz, choć nabożeństwa w jego wykonaniu są zupełnie niezwykłe - mówi Damian Mika, który co tydzień w niedzielę przychodzi na mszę świętą w kościele 0. Maksymiliana, którą odprawia ks. Michał Heller.

Ks. Michał Heller to przede wszystkim kapłan. Ale jego działalność, pasja i zainteresowania wykraczają znacznie dalej niż kapłańska posługa. Od najmłodszych lat interesowało go to, co dzieje się wysoko ponad niebem, w kosmosie.
Michał Kazimierz Heller urodził się w marcu 1938 r. w Tarnowie. Po wybuchu II wojny światowej został w 1940 roku wysiedlony przez ZSRR na Syberię. Po powrocie do Polski (1946 r.) podjął naukę i w 1953 roku zdał maturę w IV Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Po szkole średniej wybrał naukę w Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 kwietnia 1959 z rąk bpa Karola Pękali, a następnie został wikariuszem w Ropczycach. Dalsze studia podjął na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1966 roku obronił doktorat z kosmologii relatywistycznej

- Usłyszałem głos Boga - tak te czasy wspomina ks. Michał Heller. Potem został wykładowcą wydziału teologicznego, a następnie dziekanem.

Filozofia, kosmos i nauka o powstaniu świata fascynował go od zawsze. Chciał we wszystkim być najlepszy. Nie tylko w religii i w kapłaństwie, ale także i w nauce, a szczególnie w kosmologii. - Jego kazania nie są takimi zwykłymi, z jakimi mamy do czynienia w kościołach na co dzień. On zmusza swoich słuchaczy do myślenia. Zawsze są one niebanalne, niezwykle interesujące i odkrywcze. Jego ostatnie kazanie na temat genezy świata, teorii wielkiego wybuchu, ewolucji i pojawienia się człowieka na świecie wywołało wśród słuchaczy wielkie poruszenie. Nikt inny nie porusza w kościele takich kwestii - dodaje Damian Mika.

Od kilkudziesięciu lat ks. Michał Heller poświęca się w pełni nauce i filozofii, a dokładnie próbie połączenia nauki i wiary. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt publikacji poświęconych rozważaniom na temat powstania świata, teorii wielkiego wybuchu oraz ewolucji człowieka, które łączy z teologią i wiarą.

W 2008 roku jako pierwszy Polak został laureatem prestiżowej Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. 28 czerwca tego samego roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Tarnowa. Nagrodę przeznaczył na założenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jego największym marzeniem jest dotarcie do "teorii wszystkiego".

Oni także dostali Order Orła Białego:

Paweł Karol Sanguszko
( 1680 - 1750) - marszałek litewski, podskarbi nadworny litewski.
Janusz Aleksander Sanguszko
( 1712 - 1775) - marszałek nadworny litewski.
Hieronim Sanguszko
( 1712 - 1775) - wojewoda wołyński, generał wojsk rosyjskich.
Janusz Modest Sanguszko
( 1712 - 1775) - strażnik wielki koronny, generał wojsk rosyjskich.
Wincenty Witos (1874 - 1945) - polityk, działacz ruchu ludowego, od 1909 do 1931 wójt Wierzchosławic, trzykrotny premier II RP, W 1930 r. aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej, skazany na 1,5 roku więzienia
Eugeniusz Kwiatkowski (1888 - 1974) - wicepremier, minister skarbu, dyrektora techniczny w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Tarnowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto