Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tak świętowano "andrzejki" w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia

Agnieszka Malinowska
Tak andrzejki obchodzono w czasach PRL.
Tak andrzejki obchodzono w czasach PRL. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Andrzejki w czasach PRL cieszyły się ogromną popularnością. Ludzie w noc poprzedzającą dzień imienin Andrzeja spotykali się, aby wspólnie nie tylko się bawić, ale przede wszystkim wróżyć. Układanie butów przez całą salę czy wróżenie z wosku to jedne z najpopularniejszych zabaw, które wyróżniały tę noc. Dzisiaj zabawy andrzejkowe często odchodzą w zapomnienie. Jak kiedyś obchodzono andrzejki? Przejdź do galerii i zobacz jak andrzejki obchodzono w czasach PRL.

Tak andrzejki obchodzono w czasach PRL. Wróżby i zabawy na archiwalnych zdjęciach.

Kiedy andrzejki w 2023 roku?

Andrzejki co rok przypadają w noc z 29 na 30 listopada czyli tę poprzedzającą dzień imienin Andrzeja. W kościele katolickim jest to specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W tym roku andrzejki przypadają z środy na czwartek.

Tradycje andrzejkowe. Jak obchodzi się andrzejki

Początkowo wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt i dotyczyły przede wszystkim aspektów miłosnych takich jak to, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż, ile będzie mieć dzieci czy może też zostanie starą panną. Andrzejki często były traktowane bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie. Z czasem przyjęły jednak formę integracyjną, a samo świętowanie tego dnia stało się okazją do wspólnej zabawy w gronie znajomych.

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

  • Wylewanie wosku na zimną wodę przez ucho od klucza i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
  • Układanie od ściany do progu jeden za drugim butów wszytkich panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
  • Nasłuchiwanie szczekania psa. Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
  • Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.
  • Wróżba w której udział brali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.
  • Losowanie przedmiotów które miały symboliczne znaczenie np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak świętowano "andrzejki" w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia - Dziennik Polski

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto