Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rywalizacja szpitali wychodzi pacjentom na zdrowie

Andrzej Skórka
Do tej pory zoperowano czterech pacjentów. Kolejne zabiegi są już zaplanowane
Do tej pory zoperowano czterech pacjentów. Kolejne zabiegi są już zaplanowane mammoth
Zwykle to chorzy pokonują często setki kilometrów, by dostać się do wybranego lekarza specjalisty. W Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie jest teraz odwrotnie. To lekarze przyjeżdżają do pacjentów, którzy wymagają zabiegu ablacji zaburzeń rytmu serca. W dodatku przywożą z sobą całą potrzebną aparaturę. Jakby tego było mało, za wszystko płaci Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach kontraktu.

Do niedawna leczenie taką metodą wymagało podróżowania po kraju. Pacjenci z regionu jeździli do Krakowa, Warszawy lub Poznania. Ablacji zaburzeń rytmu serca można było dokonać w nieco ponad 20 ośrodkach. Pierwszego przełomu w tym zakresie dokonał w Tarnowie Szpital im. św. Łukasza. Zakupił potrzebny sprzęt i przeprowadza kilkadziesiąt zabiegów rocznie.

Okazuje się, że prestiżowa rywalizacja między dwoma szpitalami w mieście wychodzi na zdrowie pacjentom. Specjalistyczny Szpital im. Szczeklika do swojej oferty medycznej także wprowadził leczenie arytmii metodą ablacji.
Wielki Poczet Papieży czyli 258 pontyfikatów w pigułce
- Od dwóch lat nosiliśmy się z tym zamiarem. W budżecie mieliśmy nawet zapisane pieniądze na zakup sprzętu do zabiegów - mówi dyrektor szpitala Marcin Kuta. - Zdecydowaliśmy się jednak na bardziej ekonomiczne rozwiązanie - tłumaczy.

Lecznica wraz z Pracownią Kardiologii Inwazyjnej "Carint" uruchomiła zabiegi bez potrzeby inwestowania. Partnerzy zapewnili szpitalowi doświadczonych specjalistów z Krakowa i Warszawy. Jednym z nich jest dr Sebastian Stec. - Ośrodek kardiologiczny w Tarnowie zapewnia pacjentom pełne spektrum możliwości diagnostycznych i leczniczych w zawale serca, stabilnej chorobie wieńcowej oraz zaburzeniach rytmu serca, tak jak wiodące centra kardiologiczne w kraju - podkreśla.

Specjalistycznego sprzętu także nie trzeba kupować - będzie dowożony do Tarnowa ciężarówką. - Planujemy organizować raz, dwa razy w miesiącu zabiegi zdiagnozowanych i leczonych w szpitalu pacjentów - mówi dyr. Kuta.

Poszerzanie oferty tarnowskich szpitali to także efekt cichej, prestiżowej rywalizacji placówek. W ubiegłym roku doprowadziła ona do zastosowania w mieście choćby najnowszych technik operacyjnych, stosowanych w chirurgicznym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Wkrótce pojawią się kolejne nowinki.

- Pracujemy nad tym. Na razie szczegółów nie ujawnię, bo konkurencja nie śpi - uśmiecha się dyr. Kuta.

Na czym polega ablacja?
To metoda leczenia najcięższych postaci zaburzeń rytmu serca, zagrażających życiu pacjentów.
W czasie zabiegu dochodzi do podgrzania tkanki serca odpowiadającej za powstawanie arytmii. Precyzyjnej lokalizacji patologicznej tkanki, w której powstaje nieprawidłowy impuls, dokonuje się w procesie mapowania serca z wykorzystaniem techniki obrazowania 3D.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto