Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pozwolenia na broń

(grysz)
Gdy otrzymamy pozwolenie na broń palną bojową, wybrany pistolet możemy nabyć tylko w jednym z atestowanych sklepów.
Gdy otrzymamy pozwolenie na broń palną bojową, wybrany pistolet możemy nabyć tylko w jednym z atestowanych sklepów.
Odkąd w październiku ub. roku ogłoszono długo oczekiwane rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej, regulujące tryb i zakres badań osób ubiegających się o pozwolenie na broń, policjanci z Wydziału Postępowań ...

Odkąd w październiku ub. roku ogłoszono długo oczekiwane rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej, regulujące tryb i zakres badań osób ubiegających się o pozwolenie na broń, policjanci z Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozpoczęli rozpatrywanie wniosków.

Brak powyższego rozporządzenia hamował całą procedurę. W myśl nowych przepisów, osoba składająca wniosek jest zobowiązana przedstawić jednocześnie orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające, że może posiadać broń. Ponieważ nie poinformowano, które placówki są wytypowane do przeprowadzenia badań, nikt ze starających się nie mógł ich wykonać, a tym samym Policja nie mogła działać. Odkąd pojawiło się rozporządzenie, potężny stos dokumentów zaczął powoli maleć.

- We wniosku należy określić, o ile sztuk broni się staramy i do czego ma ona służyć - informuje nas nadkomisarz Mirosław Mróz, ekspert ds. broni, WPA KWP w Krakowie.

Dołączamy do niego pozytywne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Badania możemy wykonać wyłącznie w dwóch krakowskich placówkach - w Szpitalu MSW przy ul. Galla i w Szpitalu Wojskowym przy ul. Wrocławskiej. Badania nie wymagają skierowań, są natomiast płatne. Kosztują ok. 350 złotych i nie jest to kwota stała.
- Opłata za badania nie jest żadną gwarancją, że otrzymamy pozwolenie na broń - mówi nadkomisarz Mirosław Mróz. - Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony, kierujemy wnioskodawcę na egzamin teoretyczny, składający się z 10 pytań testowych i praktyczny, czyli strzelanie. W teście nie można zrobić ani jednego błędu! Całkowity koszt egzaminu to 400 złotych. Jeżeli nam się nie powiedzie, za egzamin poprawkowy płacimy 600 zł. Do poprawki możemy przystąpić tylko raz. - Egzamin jest trudny i drogi. Dlatego kierujemy na niego tych, którzy w naszej opinii mają szanse otrzymać pozwolenie na broń - dodaje nadkomisarz Mróz.
Decyzja administarcyjna kosztuje 212 złotych. Nie są to jednak ostatnie pieniądze, jakie musi wydać starający się o pozwolenie na broń. Powinien jeszcze spełnić warunki przechowywania broni.

- Nie możemy na początku procedury odmówić komuś pozwolenia tylko dlatego, że nie ma on warunków do przechowywania broni - mówi nadkom. Mirosław Mróz. - Gdy jednak w trakcie kontroli okaże się, że nie spełnia warunków regulowanych przepisami, pozwolenie można cofnąć. Cena atestowanego urządzenia razem z montażem to wydatek około 1000 zł.

Spada liczba wydanych pozwoleń na broń palną bojową. W 1998 r. wydano 38 pozwoleń, w 1999 r. - 33, w ub. roku - 24. Od początku stycznia tego roku pozwolenie na broń palną bojową uzyskała na razie tylko jedna osoba. Jednocześnie w ub. roku cofnięto 66 pozwoleń na broń bojową i 428 na gazową. Wszystko wskazuje jednak na to, że skomplikowana procedura okazuje się być słuszna. W ubiegłym roku zanotowano kilka przypadków niezgodnego z przepisami użycia broni.
O pozwolnie na broń możemy starać się, gdy ukończymy 21 lat. Od momentu złożenia wniosku, do wydania decyzji, mija ok. 45 dni. Pozwolenia są wydawane beztermniowo. (grysz)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto