Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski listopad 1918 roku rozpoczął się w Małopolsce już w... październiku. Nowe święto byłoby preludium do obchodów 11 Listopada

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Będzie nowe, państwowe święto? Jest inicjatywa z Tarnowa
Będzie nowe, państwowe święto? Jest inicjatywa z Tarnowa archiwum Artur Gawle
Rozmawiamy z Piotrem Dziżą, prezesem Fundacji Pro Patria Semper o inicjatywie ustanowienia nowego państwowego święta - Dnia Pamięci o Zwycięskich Zrywach Niepodległościowych w Zachodniej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim.

Czy potrzebne jest nam kolejne święto, skoro wspominamy odzyskanie niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada?

Naszym celem w żadnym wypadku nie jest konkurowanie ze Świętem 11 Listopada i pomniejszanie jego roli. Nic z tych rzeczy. Ale nie można zapominać o tym, że gdy większa część Polski odzyskiwała w tym dniu niepodległość, to mieszkańcy wielu miast i miasteczek w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim już od blisko dwóch tygodni cieszyli się z wywalczonej wolności. Tę przyniosły im zrywy niepodległościowe, podejmowane oddolnie akcje rozbrajania zaborców i pozbywania się ich z tego terenu. Niestety w powszechnej świadomości narodowej pamięć o tych pionierskich wydarzeniach wciąż nie istnieje. Ustanowienie Dnia Pamięci o Zwycięskich Zrywach Niepodległościowych stanowiłoby preludium do świętowania 11 Listopada. Bo jak stwierdził kiedyś prof. Jan Żaryn – „Polski listopad w Małopolsce rozpoczął się w... październiku”.

Na jakim etapie są starania, aby takie święto mogło zostać ustanowione?

W sobotę – 6 listopada w Tarnowie zorganizowany został Regionalny Zjazd Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii, w którym wzięło udział przedstawiciele wielu stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych oraz samorządowców, między innymi z miast, w których doszło do zrywów niepodległościowych 30 i 31 października 1918 roku. Wszyscy byli zgodni co do tego, że ustanowienie takiego święta państwowego w jednym z tych dni, byłoby doskonałą formą upamiętnienia nie tylko tych ważnych wydarzeń, ale też ludzi, którzy 103. lata temu odegrali wiodącą rolę w tym, że Polska wyzwoliła się spod władzy zaborców.

A nie uczyniono tego dotąd?

Niestety nie. Wielu bohaterów zwycięskich zrywów niepodległościowych umarło w zapomnieniu. W wolnej ojczyźnie ich dokonania dla niepodległości Polski niestety niejednokrotnie pomijano. Przykładem jest Antoni Stawarz z Tuchowa, który pociągnął za sobą żołnierzy i doprowadził do oswobodzenia Krakowa z rąk zaborców. To jego dziełem był „słynny” telegram obwieszczający, że Rząd Polski objął władzę, dając impuls do podobnych zrywów w innych miastach. Niestety dotąd nie doczekał się za to żadnego medalu. Wraz ze staraniami i zbieraniem podpisów pod wnioskiem o ustanowienie święta, chcemy doprowadzić do tego, aby prezydent nadał Antoniemu Stawarzowi pośmiertnie odznaczenie państwowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto