Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasaż Odkryć przy Rynku w Tarnowie czeka na unikatowe eksponaty. Drugich takich w Polsce nie będzie! [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Pierwszy z eksponatów do Pasażu Odkryć jest już gotowy
Pierwszy z eksponatów do Pasażu Odkryć jest już gotowy Archiwum UMT
Jest już gotowy pierwszy z interaktywnych eksponatów, które znajdą się w Pasażu Odkryć, czyli w Tarnowskim Parku Doświadczeń, będącym odpowiednikiem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik czy krakowskiego Cogiteonu. Jednocześnie powstają prototypy pozostałych, wykonywanych na zamówienie urządzeń, które w przystępny sposób mają wyjaśniać zawiłości techniki, fizyki, matematyki, chemii czy astronomii.

Tarnów będzie miał własne centrum nauki w Rynku

Z myślą o Pasażu Odkryć wyremontowana została jedna z najpiękniejszych i największych XVI-wiecznych kamienic przy tarnowskim Rynku, pod numerem 4, która początkowo była własnością książąt Sanguszków. W późniejszych latach mieścił się w niej sąd, a następnie pałac biskupi.

W trakcie trwających kilka lat prac odsłonięto i odnowiono część cennych polichromii sprzed wieków. Wymogi konserwatorskie zabraniają m.in. wiercenia w ścianach, wieszania a nawet zasłaniania ich. Stąd trzeba było w innych miejscach poprowadzić instalacje, a także zmodyfikować plany dotyczące rozmieszczenia ekspozycji.

– Odbyliśmy już kilka spotkań z wykonawcą, podczas których ustaliliśmy wspólne wersje. Mamy też za sobą pierwszy etap realizacji umowy, polegający na stworzeniu schematów interakcji scenariuszy edukacyjnych czy wizualizacji. Obecnie trwa tak zwane prototypowanie, czyli między innymi uzgadnianie materiałów, z których wykonane będą poszczególne elementy, a następnie odbywać się będzie ich testowanie, czy są zgodne z naszymi oczekiwaniami – mówi Szymon Pitek, koordynator nowej placówki na mapie Tarnowa.

Priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo osób, które będą korzystać z tych urządzeń, a także to, by – jak dodaje koordynator Pasażu Odkryć - przekazywane przez nie treści były poprawne i zrozumiałe dla większości odbiorców. Nie bez znaczenia jest też również estetyka, a także to by były one bezawaryjne, a w sytuacji, gdy coś zaszwankuje, by można było je łatwo naprawić i serwisować.

- Zdecydowaliśmy się przełamać estetykę tego zabytkowego miejsca i pójść w kierunku retrofuturyzmu. Czyli będzie dużo stali, miedzi, obłości, wysokiego połysku – tłumaczy Szymon Pitek.

Eksponaty do Pasażu Odkryć. Kiedy otwarcie?

Urządzeń będzie około 20. Największe z nich zajmować ma 40 m kw. powierzchni. Gotowy jest już pierwszy z eksponatów. To ekspozytor narracyjny, czyli ekran, dzięki któremu będzie można zobaczyć i posłuchać narratorów oprowadzających po danej części ekspozycji.

W tajniki nauki i techniki odwiedzających zabytkowe wnętrza kamienicy przy Rynku 4 wprowadzać będą postaci związane z Tarnowem: Jan Szczepanik (przedstawi różnego rodzaju maszyny), Karol Olszewski (zainteresuje nas przyrodą i chemią), Jan „Dagarama” Głuszak (zaciekawi pomysłami urbanistycznymi) oraz ks. prof. Michał Heller (w jego zakątku będzie można poznać kosmiczne skale odległości i czasu).

Wszystkie eksponaty mają być gotowe do maja. Otwarcie Pasażu Odkryć planowane jest po wakacjach, wraz z nowym rokiem szkolnym. Dużo zależy jednak w tym względzie od sytuacji pandemicznej.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto