Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzwonek dla podatnika

Łukasz Jaje
fot. archiwum
Ok. 86 procent podatników rozliczyło się już z fiskusem, pozostali mają na to czas wyjątkowo jeszcze do 2 maja.

Czas ucieka, a nadal około 15 procent podatników nie rozliczyło się w tarnowskich urzędach skarbowych. Ostatnim dniem na złożenie zeznań jest poniedziałek, 2 maja.
- W ostatnich było spokojnie. Podatnicy nie szturmowali drzwi urzędu. Teraz może się trochę zmienić, ponieważ to już ostatni moment, żeby złożyć zeznania - mówi Dariusz Kanke-Modelski, naczelnik pierwszego urzędu skarbowego w Tarnowie.

Oblężeniu i długim kolejkom w urzędach mają zaradzić wydłużone godziny pracy oraz jutrzejsze "dni otwarte". Dziś tarnowskie skarbówki będą czynne w godz. 7.30-18. W tych samych godzinach podatnicy mogą składać zeznania w poniedziałek. Jutro urzędnicy będą pracować w godz. 9-13.
Sposobem na uniknięcie ślęczenia w kolejkach jest rozliczenie za drogą elektroniczną. Do pierwszego urzędu skarbowego wpłynęły 2432 e-PIT-y, natomiast do drugiego 1977 (4 proc. wszystkich zeznań).

- Zwolenników takiego rozwiązania znacząco przybyło. Rok temu dostaliśmy 1100 e-PIT-ów - dodaje kierownik pierwszego urzędu.
Zarówno w pierwszej, jak i drugiej tarnowskiej skarbówce złożono podobną liczbę zeznań.
Ponad 48 tysięcy dokumentów (87 proc. spodziewanej liczby) wpłynęło do placówki prowadzonej przez Dariusza Kanke- Modelskiego. W drugim urzędzie skarbowym znalazło się ich jak dotąd 47 tysięcy (ok. 85 proc.).
Coraz chętniej podatnicy przekazują także 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Tak postąpiła co piąta osoba. W sumie w obu tarnowskich urzędach darowano ponad 800 tysięcy złotych.

- Najwyższa kwota, jaką przekazano u nas z tego tytułu, to około 8700 złotych - informuje Danuta Starzyńska, naczelniczka drugiego urzędu skarbowego w Tarnowie.
Kwota mogłaby być jeszcze większa, gdyby nie lenistwo niektórych osób.
- Odnotowaliśmy przypadki, gdy były pewne nieścisłości w danych dotyczących przekazania jednego procenta podatku. Podatnikom nie chciało się przychodzić, aby zrobić korektę i po prostu rezygnowali z darowizny. Nie jest to jednak znacząco duży odsetek - dodaje Dariusz Kanke - Modelski.
Urzędnicy odnotowali więcej niż rok temu nadpłat - średnio o ok. 2 miliony złotych. W pierwszym urzędzie wyniosły one ok. 15 mln zł, w drugim 12 mln zł.

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Zabił syna ciosem w klatkę piersiową!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto