Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust Jamneński. Ojciec Jan Góra zaprasza do Jamnej

Paweł Chwał
Orszak z figurą Matki Bożej idzie przez lasy, wzgórza i łąki
Orszak z figurą Matki Bożej idzie przez lasy, wzgórza i łąki Paweł Chwał
Odpust Jamneński. Radosny Pogrzeb Matki Bożej - w środę, a w czwartek obchody Święta Pojednania wypełnią dwa odpustowe dni na Jamnej, wsi koło Zakliczyna. Dla tych, którzy tam nie byli, może być to doskonały pretekst do odwiedzenia tego urokliwego miejsca, coraz bardziej znanego w całym kraju za sprawą o. Jana Góry.

Odpust Jamneński

Dominikanin, duszpasterz akademicki z Poznania, a zarazem twórca Ruchu Lednickiego podkreśla, że to właśnie na Jamnej przygotowywany jest program corocznych spotkań z młodzieżą w Lednicy.

- Teraz chcemy pójść krok dalej. Już dziś mogę oficjalnie ogłosić, że Jamna będzie swoistym poligonem przed Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Tu będziemy uczyć się aprowizacji, ćwiczyć kwestie organizacyjnie i logistyczne oraz, co najistotniejsze, przygotowywać się ideowo do tego wydarzenia - podkreśla o. Góra.

Tegoroczny Odpust Jamneński rozpocznie się dzisiaj o godz. 15 koronką do Miłosierdzia Bożego, po której rozpocznie się kilkugodzinne misterium Radosnego Pogrzebu Matki Boskiej. Jamna jest jednym z czterech miejsc w Polsce, gdzie wśród wzgórz i lasów wędruje orszak z figurą Matki Bożej, a za nią niesiony jest 100-metrowy welon usłany kwiatami. Sam "pogrzeb" jest radosny. Co roku towarzyszą mu tańce i śpiewy.

Po mszy św. o godz. 19 zaplanowano spotkanie z Janem Grzegorczykiem, redaktorem ostatnich książek Romana Brandstaettera. Będzie ono poświęcone temu tarnowskiemu pisarzowi i poecie, który w Jamnej ma m.in. swój pokój. Czwartkowe obchody Święta Pojednania rozpoczną się o godz. 10.15 na placu przykościelnym, obok pomnika upamiętniającego poległych partyzantów i mieszkańców Jamnej.

Podczas mszy św. o godz. 11 homilię wygłosi ks. Manfred Deselaers, który od 22 lat mieszka w Oświęcimiu próbując doprowadzić do pojednania polsko-niemieckiego.

- Zaprosiłem go umyślnie do Jamnej, aby wspólnie modlił się z nami i przeprosił ludzi za zło, które wyrządzili tu hitlerowcy. To pojednanie między narodami jest potrzebne, bo choć od wojny minęło już 70 lat, to miejscowi wciąż mówią zjadliwie o pobycie Niemców na Jamnej - tłumaczy o. Góra.

Po mszy św. odtańczony zostanie obowiązkowo polonez na łące, będą zabawy integracyjne prowadzone przez wodzirejów lednickich i koncerty. Współorganizujący Święto Pojednania powiat tarnowski częstować będzie gości grochówką, a uczniowie szkół powiatowych, wracając z Jamnej do domów uczczą pamięć żołnierzy różnych narodów, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze na licznych w regionie cmentarzach I-wojennych.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto