Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe oratorium u księży filipinów w Tarnowie. Ponad stuletnie wnętrza wypiękniały, obok powstał nowoczesny budynek [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nowe oratorium to wyjątkowe miejsce na mapie Tarnowa. Duże wrażenie robi połączenie szkła, cegły i zielonych kwiatów, które wypełniają pomieszczenia. W piątek (17 grudnia) odbyło się uroczyste otwarcie nowych przestrzeni do zajęć, występów i spotkań
Nowe oratorium to wyjątkowe miejsce na mapie Tarnowa. Duże wrażenie robi połączenie szkła, cegły i zielonych kwiatów, które wypełniają pomieszczenia. W piątek (17 grudnia) odbyło się uroczyste otwarcie nowych przestrzeni do zajęć, występów i spotkań Paweł Chwał
Zakończył się remont oratorium przy kościele księży filipinów w Tarnowie. W ramach prac gruntownie odnowiony został nie tylko ponad stuletni budynek od strony ulicy Piłsudskiego, ale dobudowana została do niego również nowa część, która służyć będzie do organizowania spotkań, zajęć dla dzieci i młodzieży oraz działania kulturalno-edukacyjne.

Ciekawa historia oratorium filipinów w Tarnowie

Prace trwały ponad trzy lata i przechodziły różne koleje losu. W pewnym momencie wydawało się nawet, że zadanie, na które filipini pozyskali ponad 4,5 mln zł unijnego dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zakończy się klapą. Ostatecznie projekt udało się zrealizować do końca dzięki – co podkreślano w piątek (17 grudnia) wielokrotnie podczas uroczystego otwarcia – wielu życzliwym osobom, które mocno zaangażowały się w ten projekt oraz sponsorom, którzy wsparli je finansowo.

Oratorium pierwotnie powstało jako świetlica dla chłopców, w której będą uczyć się zawodu. Z czasem stało się miejscem, w którym odbywały się spektakle teatralne, kiedy w mieście nie było jeszcze teatru Solskiego. Po wojnie chętnie gromadziła się tu młodzież, aby uczestniczyć w różnego rodzaju spotkaniach religijnych i kulturalnych. Odbywały się w nim próby do różnych przedstawień.

Nowoczesne przestrzenie u filipinów w centrum Tarnowa

Takie też będzie jego nowe przeznaczenie. Ma to być miejsce spotkań, otwarte dla wszystkich, gdzie można będzie przyjść, choćby po niedzielnej mszy św., aby porozmawiać ze znajomymi, napić się kawy i ciekawie spędzić czas.

W starej części ustawiona została scena, z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem. Sala służyć będzie do występów teatralnych i koncertów a także do prezentacji filmów. Będą odbywać się w niej również próby chórów oraz zajęcia taneczne.

W nowym, przeszklonym budynku znajdują się pięknie zaaranżowane, przestronne sale z antresolą, a klimatu dodają im ceglane ściany oraz ustawione w wielu miejscach kwiaty. Jest też sala do zajęć komputerowych a także kącik dla najmłodszych, z mnóstwem gier planszowych i zabawek.

Miejsce to pełni bowiem już funkcję placówki wsparcia dziennego, w której z codziennych zajęć świetlicowych korzysta blisko 50 dzieci, w tym niepełnosprawni, z myślą o których zamontowana została winda. Docelowo realizowane mają być w nim projekty z zakresu fotografii, filmu, projektowania graficznego ale również dotyczące ekologii.

W podziemiach są toalety i szatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto