Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd, czyli sierpniowe Perseidy 2023. Kiedy i gdzie najlepiej obserwować deszcz meteorów? 14.08.2023

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Perseidy 2023. Spadające gwiazdy można obserwować na nocnym niebie od 17 lipca do 24 sierpnia
Perseidy 2023. Spadające gwiazdy można obserwować na nocnym niebie od 17 lipca do 24 sierpnia iStock
Przed nami noc spadających gwiazd. Już w nocy z 12 na 13 sierpnia na nocnym niebie ujrzymy deszcz meteorów – i to bez specjalistycznego sprzętu. A to nie wszystko. Niedługo po tym wydarzeniu będziemy mogli podziwiać Superksiężyc. Kiedy oglądać Perseidy 2023? Gdzie najlepiej je obserwować? Jakie zjawiska astronomiczne czekają na nas w sierpniu? Sprawdźcie.

Perseidy 2023. Kiedy podziwiać spadające gwiazdy?

Wakacyjne miesiące, czyli lipiec i sierpień, wielu osobom kojarzą się nie tylko z wyjazdami i odpoczynkiem, lecz także z niezwykłymi zjawiskami astronomicznymi. Jednym z nich są Perseidy, czyli jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z orbitą ziemską.

Najbardziej spektakularne widowisko odbywa się w weekend w nocy z 12 na 13 sierpnia.

To właśnie wtedy przypada maksimum roju. Jeśli jednak ktoś nie da rady podziwiać wówczas Perseidów, może spojrzeć w nocne niebo 11 lub 14 sierpnia – w tych dniach także widoczne są spadające gwiazdy, lecz częstotliwość ich pojawiania się może być mniejsza.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez NASA (@nasa)

Dzięki częstym rozbłyskom przelatujących koło Ziemi meteorów, odnosi się wówczas wrażenie, jakby niebo było pełne spadających gwiazd. A najważniejsze jest to, że do ich oglądania nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Wiele z nich można zobaczyć gołym okiem lub za pomocą zwykłej lornetki. Przy dobrej widoczności w ciągu godziny można zauważyć nawet sto rozbłysków.

Gdzie najlepiej obserwować spadające gwiazdy 2023?

Aby obserwować spadające Perseidy, najlepiej udać się w miejsce, gdzie dociera mała ilość sztucznego światła. Ciemność, okres nowiu księżyca oraz brak chmur sprawiają, że są one wyraźnie widoczne gołym okiem. W przypadku bardziej zawansowanej obserwacji, można oczywiście skorzystać z teleskopu lub lornetki. Jest też szansa, że zobaczy się znacznie więcej meteorów niż w centrum miasta, gdzie ulice są oświetlone między innymi latarniami oraz neonami.

Można również skorzystać z mapy online, przedstawiającej poziom zanieczyszczenia świetlnego. Dzięki niej łatwo znaleźć mniej zaludnione lub ciemniejsze miejsca, które idealnie nadają się do nocnej obserwacji Perseidów 2023. Biało-fioletowy kolor przedstawia miejsca, które są mocno naświetlone. Z kolei kolorem czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim zaznaczono miejscowości, w których obserwacja powinna przynieść więcej satysfakcji.

Noc spadających gwiazd można połączyć z wycieczką za miasto. Z Krakowa w niecałą godzinę dojedziemy do Ojcowskiego Parku Narodowego, Lanckorony lub Puszczy Niepołomickiej, gdzie światła jest dużo mniej, a tym samym zwiększymy szansę na ogladnie Perseidów w pełnej okazałości.

Perseidy to nie wszystko. Przed nami Superksiężyc oraz koniunkcje Księżyca i planet

Tegoroczny sierpień obfituje w niezwykłe zjawiska astronomiczne. Otóż 1 sierpnia mogliśmy zobaczyć piękną pełnię Księżyca, który zbliżył się do Ziemi na odległość 363 815 km (najdalsza odległość Księżyca od Ziemi wynosi 406 700 km), 12-13 sierpnia wypadnie noc Perseidów, a na sam koniec, czyli 31 sierpnia, zobaczymy kolejną pełnię – tym razem Superksiężyc zbliży się do nas na 363 667 km. Oznacza to, że będziemy mogli podziwiać jego tarczę w pełnej okazałości, która wydaje się znacznie większa niż zazwyczaj. Jest to niezwykłe zjawisko, ponieważ dwie pełnie Księżyca w jednym miesiącu zdarzają się średnio raz na 33 miesiące.

Ponadto w ciągu miesiąca można zaobserwować nie tylko gwiazdy i Księżyc. W sierpniu gołym okiem kilkukrotnie zobaczymy także planety. Wydarzy się to w nocy, kiedy Księżyc będzie widoczny na niebie tuż obok nich:

  • 4 sierpnia koniunkcja z Neptunem
  • 8 sierpnia koniunkcja z Uranem
  • 19 sierpnia koniunkcja z Marsem
  • 30 sierpnia koniunkcja z Saturnem
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto