Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy alarmują: wysokie ciśnienie krwi podczas leżenia zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i udaru. Jak prawidłowo je mierzyć?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Mierzysz ciśnienie tylko na siedząco? Według najnowszych doniesień z American Heart Association 2023 popełniasz błąd! Okazuje się, że u osób, które mają wysokie ciśnienie krwi podczas leżenia na plecach, występuje większe ryzyko zawału serca, udaru, niewydolności serca, a nawet przedwczesnej śmierci. Badając je tylko w pozycji siedzącej, możesz przeoczyć groźny symptom tych schorzeń.

Spis treści

Pomiar ciśnienia tętniczego
Według najnowszych doniesień naukowców, ciśnienie krwi powinno mierzyć się nie tylko na siedząco, ale także w pozycji leżącej. Freepik

Pomiar ciśnienia a pozycja ciała. Naukowcy zbadali związek

Czy od lat popełniamy błąd mierząc ciśnienie krwi? Młodzi badacze z Harvard Medical School w Bostonie postanowili zbadać zależność między pozycją ciała, ciśnieniem krwi a ryzykiem wystąpienia chorób serca.

W związku z tym przeanalizowali dane zdrowotne 11 369 dorosłych pochodzące z badania dotyczące ryzyka wystąpienia miażdżycy (ARIC). Dane dotyczące ciśnienia krwi mierzonego na leżąco i na siedząco zebrano w latach 1987-1989.

Średni wiek uczestników w tym czasie wynosił 54 lata. Badani byli obserwowani średnio przez kolejne 25 do 28 lat. Jak podaje Medicalxpress, naukowcy odkryli, że:

  1. 16 proc. procent uczestników, którzy nie mieli wysokiego ciśnienia krwi (zdefiniowanego w tym badaniu jako większe lub równe 130/80 mm Hg) podczas siedzenia, miało wysokie ciśnienie krwi podczas leżenia płasko na plecach, w porównaniu do 74 proc. osób z wysokim ciśnieniem krwi w trakcie siedzenia, które miały wysokie ciśnienie krwi również podczas leżenia na plecach.
  2. Uczestnicy, którzy mieli wysokie ciśnienie krwi podczas siedzenia i leżenia, mieli: 1,6 razy wyższe ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca; 1,83 razy większe ryzyko rozwoju niewydolności serca; 1,86 razy wyższe ryzyko udaru mózgu; 1,43 razy wyższe ryzyko całkowitej przedwczesnej śmierci; i 2,18 razy wyższe ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca niż uczestnicy, którzy nie mieli wysokiego ciśnienia krwi podczas siedzenia i leżenia.
  3. Uczestnicy, którzy mieli wysokie ciśnienie krwi podczas leżenia, ale nie podczas siedzenia, mieli podobnie podwyższone ryzyko jak uczestnicy, którzy mieli wysokie ciśnienie krwi zarówno siedząc, jak i leżąc.

Różnice w stosowaniu leków na ciśnienie krwi nie wpłynęły na te podwyższone ryzyko w żadnej z grup.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

W związku z tym, że grawitacja może wpływać na ciśnienie krwi w zależności od pozycji, w jakiej się znajdujemy, powinno być ono mierzone zarówno pozycji siedzącej, jak i leżącej.

– Jeśli ciśnienie krwi jest mierzone tylko wtedy, gdy ludzie siedzą prosto, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych może zostać przeoczone, jeśli nie zmierzone było również wtedy, kiedy leżą na plecach – powiedział główny autor badania Duc M. Giao, badacz i student 4 roku MD w Harvard Medical School w Bostonie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Naukowcy alarmują: wysokie ciśnienie krwi podczas leżenia zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i udaru. Jak prawidłowo je mierzyć? - Strona Zdrowia

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto