Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List intencyjny został podpisany wczoraj Wolontariusze oswoją pokolenie 50+ z internetem

Andrzej Skórka
List intencyjny między Miastami w Internecie a samorządem Tarnowa parafowano w obecności prof. Danuty Hübner
List intencyjny między Miastami w Internecie a samorządem Tarnowa parafowano w obecności prof. Danuty Hübner fot. Andrzej Skórka
W laboratoriach Krajowego Centrum Kompetencji Cyfrowych w Tarnowie prowadzone będą prace badawcze nad rozwojem komputerowych technologii i ich zastosowania m.in. w edukacji. Wczoraj podpisano list intencyjny w sprawie stworzenia instytucji. "Matką chrzestną" pomysłu została prof. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego.

W budowę centrum angażuje się stowarzyszenie Miasta w Internecie, dużą pomoc deklaruje samorząd Tarnowa. List intencyjny podpisano wczoraj podczas I Zjazdu Latarników Polski Cyfrowej. To ponad 3,5 tysiąca wolontariuszy, którzy będą pomagać pokoleniu 50+ "oswoić się" z internetem. Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz tarnowskiego stowarzyszenia.

Miasta w Internecie mają jeszcze ambitniejsze zamiary. To stworzenie właśnie w Tarnowie instytucji naukowo-badawczej pod nazwą Krajowego Centrum Kompetencji Cyfrowych. - Istnieje ogromna potrzeba stworzenia miejsca, w którym taki projekt jak Polska Cyfrowa Równych Szans oraz inne projekty działające na rzecz integracji cyfrowej będą miały szansę na rozwój i odpowiednie zaplecze edukacyjne, laboratoryjne i badawcze - mówi Krzysztof Głomb, prezes Miast w Internecie. - Będzie to także miejsce eksperymentów nad budowaniem relacji między polską szkołą i uczelniami, a rynkiem pracy.

Pieniądze pochodzić będą w większości z funduszy unijnych. Stowarzyszenie i miasto równolegle starają się o ich zdobycie z programu rozwoju regionalnego na lata 2014-2020. - Będzie to w Unii Europejskiej czas finansowania projektów rozwiązujących ważne problemy społeczne. Wykluczenie cyfrowe generacji 50+ to w Polsce wielki problem, dlatego popieram ideę stworzenia krajowego centrum kompetencji w zakresie integracji cyfrowej - mówi prof. Hübner.
Szacuje się, że utworzenie instytucji wzorowanej na ośrodkach istniejących w krajach Europy Zachodniej, Japonii, czy Tajlandii może pochłonąć ponad 20 milionów złotych.

Tytuł Cyfrowej Stolicy Polski dodaje miastu prestiżu, ale na tym nie kończą się korzyści płynące dla Tarnowa z utworzenia Krajowego Centrum Kompetencji Cyfrowych. Po pierwsze, oznacza inwestycję rzędu ponad 20 mln złotych. W Centrum powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy, także dla specjalistów z innych regionów kraju, którzy zdecydują się zamieszkać w Tarnowie.

Tarnowskie szkoły jako pierwsze wdrażać będą w przyszłości innowacyjne rozwiązania cyfrowe. Nie jest wykluczone, że centrum stanie się jednym z elementów wielkiego ośrodka innowacyjnego, obok parku technologicznego Info-Tech-Med oraz Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto