Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdego roku marnujemy miliony ton jedzenia. Co zrobić z tym poświątecznym?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Marian Satała
W Polsce każdego roku marnuje się 4,8 mln ton jedzenia. Dużo żywności ląduje w koszach po świętach. Co zrobić, by tak się nie stało? Potrawami, które zostały nam m.in. po Wigilii, możemy podzielić się z potrzebującymi.

W Krakowie można to zrobić m.in. za pośrednictwem lodówek społecznych. Znajdują się przy trzech ośrodkach wsparcia, działających w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej: na os. Szkolnym 20, przy ul. Sas-Zubrzyckiego 10 oraz przy ul. Sudolskiej 7a.

Lodówki służą jako punkty nieodpłatnej dystrybucji żywności dla osób potrzebujących. Najczęściej są zaopatrywane przez mieszkańców pobliskich osiedli w okresach okołoświątecznych oraz po weekendach. Do lodówek trafia również żywność z firm cateringowych.

By zapobiegać marnowaniu jedzenia, miasto współpracuje z Bankiem Żywności w Krakowie. W ubiegłym roku jego pracownicy uratowali przed wyrzuceniem na śmietnik ponad 2,1 mln kg żywności.

- Codziennie odbieramy ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do 207 partnerskich organizacji pomocowych, mających pod swoją pieczą prawie 75 tys. osób w Małopolsce - wylicza Artur Jurkowski z Banku Żywności w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Każdego roku marnujemy miliony ton jedzenia. Co zrobić z tym poświątecznym? - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto