Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Euro tuż tuż

materiał partnera

Jak wszyscy, a fani piłki nożnej z pewnością, wiemy – zbliżają się kolejne, tym razem dwudzieste piąte Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, czyli słynny Euro 2016, które będzie zorganizowane już w tym roku przez UEFA, na przełomie czerwca i lipca we Francji, która została wyłoniona spośród innych kandydatów na gospodarza tegorocznej edycji. W tegorocznej edycji pierwszy raz weźmie udział tak duża liczba reprezentacji, bo aż dwadzieścia cztery drużyny – decyzja taka została podjęta, uwaga, jednomyślnie (!) przez każdy z pięćdziesięciu trzech europejskich krajowych związków piłkarskich, więc możemy liczyć na zaciętą rywalizację na boiskach.

Sam wybór gospodarza Euro 2016 odbył się pod koniec maja 2010 roku w Genewie, gdzie Komitet Wykonawczy UEFA wybrał większością głosów Francję na tegorocznego organizatora mistrzostw. Oprócz Francji rywalizowało też kilka innych krajów, były to: Szwecja oraz Norwegia, które wysunęły wspólną kandydaturę, a oprócz nich również Włochy i Turcja. Wystąpić z kandydaturą chciały także Szkocja oraz Walia, jednakże z powodu kryzysu gospodarczego, porzuciły ten plan. Po wycofaniu się Szkocji i Walii, ten sam krok podjęła wspólna kandydatura Szwecji i Norwegii, tak więc UEFA wybierała spośród trzech pozostałych kandydatów.

Francja przystępując do rywalizacji o kandydaturę miała już całkiem pokaźne doświadczenie, gdyż zdążyła do tej chwil zorganizować aż pięć dużych piłkarskich imprez, były to po dwa razy Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata a także jeden Puchar Konfederacji. Prezes Francuskiego Związki Piłki Nożnej kilka lat temu, w 2007 roku złożył deklarację, że Francja stanie do rywalizacji o kandydaturę do zorganizowania Euro 2016; mało tego, jeszcze tego samego roku minister sportu we francuskim rządzie zapowiedział, że rząd bez wahania udzieli pełnego poparcia swojemu krajowi. W 2009 roku, Francuski Związek Piłki Nożnej przedstawił swoją listę liczącą dwanaście stadionów, na których mogłyby odbywać się rozgrywki w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej; zgodnie z nią, miały zostać wybudowane cztery, zupełnie nowe stadiony a pozostałe siedem obiektów dodatkowo rozbudowanych i dostosowanych dla większej widowni – siedem obiektów, gdyż jeden ze stadionów, czyli Stade de France w Saint – Denis postanowiono pozostawić bez zmian, ze względu na niedawne modernizacje oraz jego ogólny dobry stan. Co ciekawe, na liście próżno szukać takich obiektów, jak Stade de la Beaujoire czy Stade de la Mosson, na których odbywały się mecze podczas Mistrzostw Świata w 1998 roku.

Turcja, gdy występowała ze swoją kandydaturą, planowała współpracować przy organizacji i przeprowadzeniu mistrzostw z Grecją, podobnie jak w swoim czasie Polska oraz Ukraina przy Euro 2012, co zresztą potwierdził sam prezes Tureckiego Związku Piłki Nożnej – ba, stwierdził nawet, że miejsce miały „obiecujące rozmowy” dotyczące tej materii. Niemniej jednak, Turcja sama zgłosiła samodzielną kandydaturę, a przy tym zaprezentowała listę dziewięciu obiektów, na których miała odbywać się rywalizacja.

W przypadku Włochów, można było sądzić, że okażą się oni jedną z najpoważniejszych kandydatur obok Francji – sami już niejednokrotnie organizowali mistrzostwa, tak samo jak i Francja: dwukrotnie zorganizowali Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata. Włosi postanowili dołączyć do grona kandydatów po wycofaniu się, jak wspomniano wcześniej, Walii oraz Szkocji. Szef Włoskiego Związku Piłki Nożnej, Giancarlo Abete w 2009 roku przedstawił listę trzynastu stadionów przeznaczonych pod rozgrywki Euro 2016.

W pierwszym głosowaniu Włosi zostali jednak wyeliminowaniu, uzyskując zaledwie dwadzieścia trzy punkty. Już w tym głosowaniu prowadziła Francja z wynikiem czterdziestu trzech punktów, zaś druga była Turcja z pulą trzydziestu ośmiu punktów. W rundzie finałowej spotkały się tylko te dwa kraje, a Francja zwyciężyła „o włos” otrzymując siedem punktów, podczas gdy Turcja zdobyła ich sześć.

Nie bez znaczenia jest również lista sędziów, która została przygotowana przez Komitet Sędziowski UEFA już w grudniu 2015 roku i obejmuje grono najlepszych arbitrów piłki nożnej w całej Europie. Poza Clémentem Turpinem - przedstawicielem Francji, czyli gospodarza, warty uwagi jest szczególnie Szymon Marciniak – pierwszy polski sędzia, który pojawi się w rozgrywkach Euro, choć miał okazję już niejednokrotnie zadebiutować na boiskach w wielu krajach. UEFA podała również listę dodatkowych sędziów oraz ich asystentów w lutym 2016 roku.

Terminarz rozgrywek został oficjalnie ogłoszony w 2014 roku, w kwietniu – podano przy okazji listę stacji telewizyjnych każdego kraju, które uzyskały uprawnienia do transmitowania meczy odbywających się podczas Euro 2016. Godziny spotkań zostały ustalone na 15:00, 18:00 oraz 21:00 czasu środkowoeuropejskiego. Pierwsze rozgrywki odbędą się w tak zwanej fazie grupowej, będącej preludium do 1/8 finału – wezmą w nich udział dwadzieścia cztery drużyny, które zostały podzielone na cztery grupy, popularnie nazywane koszykami, liczącymi sobie po sześć reprezentacji. Do wspomnianej pierwszej części finału dostaną się te drużyny, które spełnią odpowiednie wymagania punktowe, czyli dwie drużyny z każdej z grup z największą liczbą punktów w tychże oraz cztery drużyny, które zajęły trzecie miejsca, ale również posiadają najwięcej punktów spośród pozostałych reprezentacji. W przypadku ewentualnych remisów, o awansach będą decydowały specjalne poboczne kryteria przygotowane przez UEFA, jak na przykład liczba punktów zdobytych przez drużyny w bezpośrednich meczach pomiędzy nimi czy nawet zachowanie się samych drużyn względem zasad fair play.

Wraz z oczywistą popularnością Euro 2016, zaczęło pojawiać się sporo różnorakich gadżetów w postaci koszulek, gier komputerowych o tematyce sportowej osadzonej w Mistrzostwach Europy czy też po prostu internetowych serwisów poświęconych imprezie. Jedną z bardzo ciekawych gier jest, przeznaczona na przeglądarki internetowe oraz urządzenia mobilne, jak smartfony czy tablety z systemem operacyjnym Android, Heads Arena: Euro Soccer – kolejna produkcja z serii, sprawdź ją tutaj, w której wcielamy się w zawodników z ogromnymi głowami i stajemy do rywalizacji o puchar mistrzów starając się zdobyć jak najwięcej punktów w czasie przeznaczonym na rozgrywkę. Tym razem twórcy starali się dostosować zabawę do Euro 2016, tak więc mamy do wyboru jedną z dwudziestu czterech drużyn, której zawodnicy są stylizowani na tych występujących w rzeczywistości.

Podczas rozgrywki sterujemy jednym zawodnikiem, i tylko jeden jest na planszy – rywalizować możemy zarówno z żywym graczem, jak też sterowanym komputerowo. Wspomniana wcześniej ogromna głowa służy nam przede wszystkim do odbijania piłki i bronienia swojej bramki. Niemniej jednak, nasz bohater może kopać piłkę niejako zgodnie z jej przeznaczeniem – wówczas nadajemy jej nieco więcej szybkości i możemy posłać ją w wybranym kierunku, co jest z kolei nieco utrudnione przy odbijaniu głową. Musimy się jednak liczyć z tym, że piłka równie dobrze może wpaść do naszej bramki przy zbyt mocnym i nierozważnym kopnięciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto