Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy komisja wyborcza w Brzeźnicy popełniła błąd w liczeniu głosów? Są wątpliwości ws. głosów na posła Bukowca po wywieszeniu protokołu

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Stanisław Bukowiec jako poseł Porozumienia w 2020 roku
Stanisław Bukowiec jako poseł Porozumienia w 2020 roku Paweł Michalczyk
Czy w Obwodowej Komisji Wyborczej w Brzeźnicy (gm. Bochnia) doszło do pomyłki w liczeniu głosów? Wszystko wskazuje, że tak. Do posła Stanisława Bukowca zgłaszają się do osoby, które oddały na niego głos, tymczasem według protokołu poparcie dla Bukowca w Brzeźnicy było zerowe. 66 głosów figuruje za to przy nazwisku Piotra Górnikiewicza, nieznanego szerzej na tym terenie.

W Bochni zebrano ponad 26,5 tony makulatury dla Afryki

od 16 lat

Co stało się z głosami na posła Bukowca w Brzeźnicy?

Stanisław Bukowiec został wybrany na posła w 2019 roku z list Zjednoczonej Prawicy (Porozumienie Jarosława Gowina). Wcześniej był radnym sejmiku województwa małopolskiego, radnym powiatu bocheńskiego, zastępcą wójta gminy Bochnia oraz zastępcą burmistrza Bochni. W ostatnich wyborach parlamentarnych dostał 3 515 głosów w skali powiatu bocheńskiego, a w skali całego okręgu tarnowskiego - 4 703. Piotr Górnikiewicz to z kolei tarnowski przedsiębiorca, nieznany szerzej na terenie powiatu bocheńskiego. Świadczy o tym wynik: 256 w skali całego powiatu i 5 180 w skali całego okręgu nr 15. Ale w Obwodowej Komisji Wyborczej w Brzeźnicy Górnikiewicz dostał 66 głosów, a Bukowiec - zero. Natychmiast pojawiły się wątpliwości, że mogło dojść do pomyłki.

- Informacja o takim fakcie dotarła do mnie w poniedziałek, po wywieszeniu protokołu na lokalu wyborczym w Brzeźnicy. Zgłosił to jeden z wyborców, który oddał na mnie głos wraz z rodziną i znajomymi w Brzeźnicy. On także złożył protest do Urzędnika Wyborczego w gminie Bochnia i do Komisarza Wyborczego w Tarnowie. Prawdopodobnie doszło do błędnego wpisania danych z wynikami do protokołu - mówi Stanisław Bukowiec. - Dziwi fakt, że kilkuosobowa Obwodowa Komisja Wyborcza doprowadziła do takiej sytuacji - dodaje.

Ze sprawą zwróciliśmy się do Komisarza Wyborczego w Tarnowie. - Nic mi na ten temat nie wiadomo, urzędnik wyborczy ani gmina nie przekazali nam żadnych skargi czy żadnego pisma, które by świadczyło o tym, że jest to forma skargi - zapewnił nas Przemysław Szpik. Zgodnie z procedurami protest wyborczy należy złożyć do Sądu Najwyższego, który może nakazać ponowne przeliczenie zdeponowanych kart wyborczych.

Poseł z Bochni stracił w tych wyborach mandat na rzecz Piotra Górnikiewicza właśnie. Ale nawet gdyby dostał 66 głosów więcej, wynik pozostałby identyczny, bo zdecydowało 477 głosów. - Dziękuję wszystkim wyborcom, którzy oddali na mnie głos. Szczególnie mieszkańcom Bochni i Ziemi Bocheńskiej, gdzie poparcie dla mojej osoby było bardzo wysokie.

W 2019 roku Stanisław Bukowiec zdobył poparcie 12 449 osób, w tym 10 390 w powiecie bocheńskim. W tym roku W 2019 roku uzyskał znacznie słabszy wynik - 4 703 głosów. Interpretuje to jednak przejściem do opozycji. - W 2019 roku startowałem jako przedstawiciel Porozumienia z listy PiS, trudno więc porównywać te wyniki w liczbach bezwzględnych. Natomiast widać wyraźnie, że Polacy chcieli zmiany władzy, a wynik Trzeciej Drogi - drugie miejsce w okręgu tarnowskim - dowodzi tego, że nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem wyborców.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto