Co można pominąć przy pisaniu CV?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Tworzenie własnego CV to wbrew pozorom niełatwe zadanie, szczególnie gdy działamy pod wpływem stresu powodowanego pilną potrzebą zatrudnienia. Mnóstwo czasu spędzamy zastanawiając się, jakie informacje powinniśmy w nim zamieścić, a jakie powinniśmy lub przynajmniej możemy pominąć.

Co można pominąć przy pisaniu CV? Czego na pewno nie może w nim zabraknąć? Czym najłatwiej zdobędziemy zaufanie rekruterów? Gdzie najszybciej uda nam się zdobyć zatrudnienie? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czego na pewno nie może zabraknąć w CV?

Choć może to zabrzmieć jak truizm, to podstawowymi informacjami o jakich powinniśmy pamiętać komponując swoje CV będzie oznaczenie nadawcy, czyli nasze dane osobowe i kontaktowe. Wolelibyśmy przecież uniknąć sytuacji, w której informacje zawarte w naszym CV zrobiłyby na przedsiębiorcy na tyle dobre wrażenie, że ten chciałby nas zatrudnić, ale nie miałby możliwości skontaktowania się z nami. Dlatego w naszym CV nie może zabraknąć naszego imienia i nazwiska, numeru telefonu, oraz adresu e-mail.

Dość oczywistą kwestią będzie wzmianka dotycząca naszych kompetencji praktycznych. Pracodawca będzie chciał dowiedzieć się czegoś na temat naszego naszego wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Warto w tym kontekście pochwalić się również przebytymi kursami zawodowymi czy innymi szkoleniami, które potwierdzają posiadane przez nas zdolności.

Warto wymienić również pewne umiejętności dodatkowe, które nie zawsze muszą być niezbędne dla wykonywania obowiązków na danym stanowisku, ale na pewno zostaną pozytywnie odebrane przez pracodawcę. Przykładem może być znajomość języka angielskiego (lub innego języka obcego), prawo jazdy kat. B czy umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych.

W procesie rekrutacji niezwykle istotne stały się w ostatnim czasie kompetencje miękkie, czyli określone cechy naszego charakteru, których posiadanie będzie pozytywnie wpływało na efektywność naszej pracy. Mogą one być różne, zależnie od rodzaju obowiązków z jakimi przyjdzie nam się mierzyć, ale zawsze warto umieścić w swoim CV wzmiankę o kilku uniwersalnych. Może to być na przykład komunikatywność, umiejętność działania pod presją czasu, umiejętność pracy w grupie, zdolność do logicznego myślenia, poczucie humoru czy odporność na stres.

Co można pominąć przy pisaniu CV?

Pisząc CV pamiętaj przede wszystkim o tym, że Twoje CV ma Cię reklamować jako idealnego kandydata – niekoniecznie musi przedstawiać Twoją pełną drogę zawodową. Postaraj się przede wszystkim o to, by Twój życiorys był w jakimś sensie skorelowany tematycznie z branżą, która stanowić ma wkrótce fundament Twojego zarobkowego życia.

Jeżeli więc, dla przykładu, aplikujesz na stanowisko doradcy klienta w banku, to wzmianka o wcześniejszej pracy w charakterze magazyniera może nie tylko nie być konieczną, ale i nawet działać na Twoją szkodę. W swoim CV nie musisz umieszczać także informacji o miejscach zatrudnienia, w których przebywałeś krótko (na przykład wyłącznie na umowę próbną) bo może to jedynie zrodzić niepotrzebne pytania lub z marszu zachwiać Twoim autorytetem.

Wiele pytań rodzi również konieczność umieszczania swojego zdjęcia w CV – czy jest ono konieczne? Zgodnie z obowiązującą literą prawa, pracodawca nie może żądać od Ciebie umieszczenia zdjęcia w CV, o ile Twój wygląd nie ma bezpośredniego wpływu na efektywność wykonywanej pracy (na przykład zatrudnienie w charakterze modelki). Jeżeli więc czujesz się niekomfortowo z koniecznością umieszczenia swojej podobizny w CV, to w żadnym razie nie musisz tego robić.

Najbardziej efektywne sposoby na znalezienie pracy

Dobrze skomponowane CV to tylko połowa sukcesu – żeby znaleźć dobrze płatną, stabilną posadę, trzeba jeszcze wiedzieć gdzie jej szukać. Nie da się ukryć, że zdecydowanie najbardziej efektywnym ku temu sposobem, będzie skorzystanie z asysty internetu i przejrzenie najnowszych ofert pracy na GoWork.pl.

Tu właśnie tutaj pracodawcy przybywają w pierwszej kolejności, gdy przychodzi im stawać przed trudnym wyzwaniem, jakim jest rekrutacja nowych pracowników. Serwisy internetowe tego rodzaju pozwalają im na znaczne skrócenie procesu rekrutacji, sięgające nawet kilku tygodni. Kandydaci z kolei mogą łatwo zmaksymalizować swoje szanse na szybkie zdobycie zatrudnienia, zwyczajnie aplikując nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto