Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Azoty bliżej przejęcia zakładów z Puław

Andrzej Skórka
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski (z lewej) w lipcu deklarował poparcie dla strategii Azotów, realizowanej przez prezesa Jerzego Marciniaka (z prawej)
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski (z lewej) w lipcu deklarował poparcie dla strategii Azotów, realizowanej przez prezesa Jerzego Marciniaka (z prawej) Andrzej Skórka
Tarnowskie Azoty zostaną wkrótce posiadaczem pakietu ponad 10 proc. udziałów w Zakładach Azotowych Puławy SA. To pierwszy etap zabiegów Tarnowa o przejęcie kontroli nad kolejnym gigantem polskiej chemii. Jeśli spółce z Mościc uda się kupić większość akcji, urośnie do poziomu jednego z największych graczy z branży chemicznej w Europie.

W ubiegłym tygodniu dobiegło końca wezwanie Azotów do zapisów na sprzedaż akcji Puław. W jego efekcie pojawił się chętny do spieniężenia blisko 2 milionów akcji Puław, stanowiących 10,3 proc. kapitału zakładowego spółki z Lubelszczyzny.

Zarząd mościckiej spółki wynik wezwania ocenia pozytywnie. I zdecydował, że akcje kupi za gotówkę. Kolejny pakiet udziałów, dający już kontrolę nad Puławami, zamierza przejąć, oferując wymianę akcji. Za każ-dy papier Puław zaproponuje jej akcjonariuszom 2,5 akcji z nowej emisji Azotów.

- Wynik wezwania potwierdza, że realizowana przez Azoty Tarnów strategia spółki i nasze sukcesy w konsolidacji sektora chemicznego w Polsce powodują, iż większość inwestorów posiadających akcje ZA Puławy SA jest zainteresowana objęciem akcji w skonsolidowanej grupie - komentuje Jerzy Marciniak, prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach.
Kluczowe będzie zachowanie się Skarbu Państwa, dysponującego ponad połową udziałów w Puławach. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski w lipcu w Tarnowie otwarcie poparł plany przejęcia przez Azoty Puław. - Jako akcjonariusz obydwu spółek uważam, że będzie to służyło ich rozwojowi - mówił.

Ofensywa tarnowskiej spółki rozpoczęła się w momencie, gdy firma broniła się przed wrogim przejęciem przez Rosjan. W zaktualizowanej niedawno strategii rozwoju do 2020 roku Azoty wyraźnie zasygnalizowały zainteresowanie przejęciami kolejnych spółek. Jednym z ujawnionych wówczas celów było także znalezienie się Azotów w podstawowym indeksie giełdowym WIG 20. Do grona największych giełdowych spółek dołączyć mogą już po skutecznym mariażu z Puławami.
Zarząd Azotów wysyła tamtejszej załodze i związkowcom uspokajające sygnały. Mówi o "partnerskim aliansie" obydwu spółek.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto