Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Źródełko wody Zuber w Żegocinie, woda o parametrach leczniczych jest dostępna za darmo. Jakie ma właściwości i jak trafić w to miejsce?

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
od 16 lat
Jedną z atrakcji turystycznych w okolicach Bochni jest źródełko wody mineralnej typu Zuber w Żegocinie. Odkrył ją w 1975 roku ówczesny wikariusz miejscowe parafii, który zmagał się z dolegliwościami gastrycznymi. Regularne picie wody o zapachu siarkowodoru pozwoliło mu odzyskać zdrowie. Czerpanie leczniczej wody w żegocińskim lesie jest bezpłatne. W sklepie za trzylitrowe opakowanie z krynickiego zdroju trzeba zapłacić 25 zł.

W Żegocinie koło Bochni można za darmo czerpać leczniczą wodę Zuber

Woda ze źródełka Zuber w Żegocinie, podobnie jak jej odpowiednik z Krynicy, cechuje się silnym zapachem siarkowodoru, jednak ma właściwości lecznicze. Jej regularne picie pomaga w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, jak również w chorobie wątroby i dróg żółciowych, a nawet w cukrzycy.

- W każdym procesie leczenia istotna jest wiara w to, że dany lek pomaga. Jedna rzecz to przekonanie, że to jest skuteczne. Po drugie, wody mineralne mają ustaloną przez lata pozycję w leczeniu ze względu na ich różnych skład chemiczny. Woda Zuber ma dobre działanie w schorzeniach układu pokarmowego - mówi lek. med. Jarosław Gucwa, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Bochni.

Jak dotrzeć do źródełka wody Zuber w Żegocinie?

Do źródełka można dotrzeć na piechotę z centrum Żegociny w pół godziny. Za Hotelem Hexe, idąc na południe, skręcamy w prawo i idziemy asfaltową drogą pod górę. Trasa prowadzi najpierw przez osiedle domów jednorodzinnych, po czym skręca w lewo i wchodzi w las. Dalej kierujemy się, idąc wzdłuż Potoku Saneckiego. Po lewej stronie natrafimy na tablicę informacyjną oraz zejście w dół w kierunku pomostu i studni z drewnianą obudową.

Trasa do źródełka wody Zuber z centrum Żegociny
Trasa do źródełka wody Zuber z centrum Żegociny malopolska.szlaki.pttk.pl

Historia żegocińskiego źródełka wody mineralnej Zuber

Odkrywcą źródełka wody Zuber w Żegocinie był w 1975 roku ks. Stanisław Mucha, wikariusz żegociński w latach 1974-1979. Sam zmagał się z dolegliwościami gastrycznymi i - spacerując po okolicznych lasach - trafił na znany sobie zapach siarkowodoru. Było to na północno-wschodnim stoku góry, zwanej lokalnie Patrią, w skalnym występie obok Potoku Saneckiego. Duchowny zaczął regularnie odwiedzać to miejsce i czerpał wodę, przynosząc ją na plebanię. Jej regularne picie pozwoliło mu wyzdrowieć, choć lekarze nie dawali mu na to nadziei.

Niewiele brakowało, aby wraz ze zmianą parafii przez duchownego źródełko popadło w zapomnienie. Za sprawą nieżyjącego już radnego Franciszka Koszyka powstał Zespół Inicjatywny Uruchomienia Źródła. W 1995 roku pobrano próbki wody i wysłano do analizy izotopowej w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Potwierdzono jej mineralne właściwości. W tym samym roku wyczyszczono potok i okolice źródełka, wykonano pomost nad potokiem, drewniany stół i ławeczki. w 1996 roku po raz kolejny oddano próbkę wody do analizy fizyko-chemicznej, a w październiku do Państwowego Zakładu Higieny celem określenia jej walorów leczniczych. Wtedy też uzyskano wskazówki, jak należy postępować, by woda została zaklasyfikowana do wód leczniczych.

Niestety, tragiczna powódź w 1997 roku pokrzyżowała plany, niszcząc to, co już wykonano obok źródełka. Zostało ono zamulone, a studzienka zniszczona. W 2004 roku teren wokół źródełka uporządkowano. Wkrótce zbudowano też ujęcie wody, by można ją było nalewać do kubków czy butelek za pomocą ręcznej pompy.

Od 2021 roku źródełko wody Zuber w Żegocinie znajduje się na liście obiektów Weekendu z zabytkami w powiecie bocheńskim.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto