Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabezpieczali brzeg Dunajca pod Tarnowem, ale nie mieli na to ważnych pozwoleń. Prace wstrzymano, a erozja brzegu rzeki wciąż postępuje

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Mieszkańcy Zbylitowskiej Góry domagają się pilnego umocnienia brzegu Dunajca. Nie wiadomo jednak kiedy roboty zostaną wznowione
Mieszkańcy Zbylitowskiej Góry domagają się pilnego umocnienia brzegu Dunajca. Nie wiadomo jednak kiedy roboty zostaną wznowione TNZ
Mija pięć miesięcy od wstrzymania robót związanych z zabezpieczeniem wyrwy brzegowej Dunajca w Zbylitowskiej Górze. Okazało się, że inwestycja wykonywana była bez wymaganych pozwoleń. Mieszkańcy podtarnowskiej wioski oczekują teraz pilnych działań ze strony Wód Polskich, bo erozja brzegu Dunajca cały czas postępuje.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Umocnienia prawego brzegu Dunajca już do blisko dziesięciu lat domagały się władze gminy Tarnów i mieszkańcy Zbylitowskiej Góry. Po powodziach w 2010 i 2011 od strony podtarnowskiej wsi powstała wyrwa, która stanowi zagrożenie m.in. dla pobliskiego boiska sportowego i znajdujących się obok obiektów. Erozja brzegu z każdym rokiem postępuje coraz bardziej.

- Cały prawy brzeg Dunajca jest demolowany przez rzekę, boimy się o boisko sportowe, a także grunty rolne, bo mieszkańcy z dnia na dzień tracą swoje zbiory i związane z tym dochody. To jest jedna z najważniejszych spraw, jaką w naszej miejscowości trzeba załatwić - przyznaje Piotr Rybski, sołtys Zbylitowskiej Góry.

Inwestycja w ogniu krytyki ekologów

Początkowo umocowaniem brzegu rzeki chciała zająć się gmina Tarnów. Samorząd przeznaczył nawet sporo pieniędzy na projekty zabezpieczenia brzegu Dunajca.

- Projekty inwestycyjne przepadały jednak wraz z każdą powodzią, no bo zmieniała się oś Dunajca i pomiary geodezyjne szły do kosza. Nie zamierzamy już kolejny raz wydawać pieniędzy. Chcemy, żeby to właściciel terenów i wody wykonał to, co do niego należy - mówi Sławomir Wojtasik, zastępca wójta gminy Tarnów.

Sprawą w ubiegłym roku zajęły się więc Wody Polskie. W ramach prac utrzymaniowych zleciły wykonanie zabezpieczenia powstałej wyrwy. Niedługo po rozpoczęciu prac inwestycję zaczęli krytykować ekolodzy, którzy alarmowali, że przez inwestycję zostanie zniszczona jedna z największych w Polsce kolonia jaskółek brzegowych.

Zrobili coś, czemu chcieli zapobiec

Inwestycję skontrolowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Urzędnicy nie stwierdzili, aby kolonie ptaków były zagrożone, ale zwrócili uwagę, że prace wykonywane są niezgodnie z decyzję środowiskową. Wybudowano bowiem kanał o długości blisko 700 metrów i wykonano dużą łachę żwiru na środku rzeki.

- Używanie żwiru do tamowania Dunajca powoduje, że jest większa presja na prawy brzeg i tak naprawdę zrobili coś, czemu chcieli zapobiec i powodują jeszcze większą erozję prawego brzegu - zaznacza Ryszard Babiasz, ekolog, który pilotuje inwestycje Wód Polskich pod Tarnowem.

Dodatkowo okazało się, że prace przy umacnianiu brzegu w Zbylitowskiej Górze wszczęto mimo braku aktualnych zezwoleń na wykonanie tego typu inwestycji. Dlatego roboty wstrzymano i nie wznowiono ich do chwili obecnej.

Kiedy prace przy umacnianiu brzegu zostaną wznowione?

Wody Polskie poinformowały, że obecnie prowadzą przetarg na usunięcie łachy żwiru z Dunajca.

- W kolejnym etapie, po uzyskaniu stosownych decyzji administracyjnych wynikających z ustawy o ochronie przyrody, RZGW w Krakowie podejmie działania wspólnie ze stroną społeczną tak, aby wypracować najlepsze rozwiązania zabezpieczające erodowany brzeg Dunajca - Magdalen Gala, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Nie wiadomo, jednak kiedy prace przy brzegu Dunajca w Zbylitowskiej Górze mogłyby zostać wznowione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto