MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne cynaderki jak z PRL-u. Poznaj przepis na domowy posiłek z podrobów. Tym daniem zajadano się w barach mlecznych

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Cynaderki wieprzowe duszone w sosie to danie z podrobów niegdyś popularne na stołówkach i w barach mlecznych.
Cynaderki wieprzowe duszone w sosie to danie z podrobów niegdyś popularne na stołówkach i w barach mlecznych. Getty Images/phbcz/zdjęcie ilustracyjne
Cynaderki to popularne w czasach PRL-u danie z nerek. Właśnie wtedy na stołówkach i w barem mlecznych karmiono tym tanim gulaszem z podrobów. Często były przyrządzane w śmietanie i oprószone natką pietruszki. Zobacz przepis na delikatne nerki wieprzowe w kremowym sosie.

W skrócie

Tradycyjne cynaderki to rodzaj podrobów, który wielu osobom kojarzy się wręcz z kuchnią kryzysową. Kiedy w okresie niedoborów sięgano po mniej szlachetne części pochodzące ze zwierząt. Ku przestrodze wypada zaznaczyć, że potocznie cynaderki są kojarzone nie tylko z daniem z nerek. Ta nazwa może też określać danie z jąder byka lub świni. W niektórych restauracjach dla rozróżnienia obu produktów drugą potrawę określa się jako cynadry. Poniższy przepis opisuje sposób na ugotowanie nerek wieprzowych w śmietanie.

Cynaderki wieprzowe – przepis w sosie

Liczba porcji: dla 4 osób.
Czas przygotowania: 1 godzina.
Stopień trudności: średni.

Składniki:

  • 500 g nerek wieprzowych,
  • 2 cebule,
  • 5 g soli,
  • Świeżo zmielony czarny pieprz do smaku,
  • 10 ml oleju,
  • 1/2 łyżeczki majeranku,
  • 5 g mąki pszennej,
  • 200 g śmietany,
  • 20 g natki pietruszki.

Do gotowania:

  • 1,5 l wody,
  • 5 g soli.

Jak zrobić dobre cynaderki?

Przygotowanie:

  1. Na początku należy oczyścić nerki wieprzowe, czyli rozciąć je, wyciąć żyły i usunąć błonki. Należy zachować ostrożność, aby nie przeciąć żyłek, a wycinać je w całości. W przeciwnym razie cynaderki będą gorzkie.
  2. Oczyszczone cynaderki należy włożyć do miski z zimną wodą na minimum 2-3 godziny. Następnie trzeba je wypłukać (nawet kilka razy).
  3. W garnku należy zagotować wodę i posolić. Do wrzątku należy włożyć pokrojone cynaderki i gotować je przez 5 minut.
  4. Podgotowane nerki należy odcedzić i pokroić w kostkę lub paski.
  5. Cebulę trzeba obrać i pokroić w talarki. Następnie na szerokiej patelni o grubym dnie trzeba rozgrzać olej i podsmażyć na nim cebulę.
  6. Zarumienioną cebulę należy włożyć do garnka, a na patelnię włożyć pokrojone obtoczone w mące nerki.
  7. Należy je smażyć do momentu, aż nabiorą brązowego koloru. Nerki należy dodać do garnka z cebulą i doprawić solą wraz z majerankiem.
  8. Do cynaderek trzeba wlać śmietanę i dusić pod przykryciem przez 15 minut. W trakcie gotowania można dolać około 1/2 szklanki ciepłej wody.
  9. Cynaderki duszone w sosie śmietanowym są gotowe do podania. Na koniec warto posiekać natkę pietruszki i posypać nią gulasz.

Dodatki do cynaderek

Taki tani gulasz z nerek można podawać z ugniecionymi ziemniakami na purée, z ugotowaną kasza gryczaną albo kaszą pęczak. Cynaderki w śmietanie można zjeść z frytkami, pieczonymi warzywami albo po prostu z kromką świeżego chleba. Warto też pamiętać o podaniu surówek. W sezonie ogórkowym świetnie cynaderki świetnie smakują z mizerią. Można także zrobić pyszną surówkę z młodej kapusty i koperku.

Mamy nadzieję, że wypróbujecie przepis na nieco zapomniane danie z nerek, które niegdyś było bardzo popularnym daniem obiadowym.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Aby gotowanie było jeszcze prostsze

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tradycyjne cynaderki jak z PRL-u. Poznaj przepis na domowy posiłek z podrobów. Tym daniem zajadano się w barach mlecznych - Strona Kuchni

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto