Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schrony w Tarnowie. Gdzie szukać bezpiecznych miejsc w mieście, w których można się ukryć w sytuacji zagrożenia czy ataku rakietowego?

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Tarnowie wskazanych zostało 20 miejsc ukrycia, które w sytuacji zagrożenia mogą pełnić funkcję schronów. Na kolejnych zdjęciach w galerii prezentujemy, o jakie budynki chodzi!
W Tarnowie wskazanych zostało 20 miejsc ukrycia, które w sytuacji zagrożenia mogą pełnić funkcję schronów. Na kolejnych zdjęciach w galerii prezentujemy, o jakie budynki chodzi! Archiwum/Google Maps
Najwyższa Izba Kontroli alarmuje: „Dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć tylko niecałe 4 proc. mieszkańców, ale obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia”. Bazując na danych dostępnych w aplikacji SCHRONY, która powstała po inwentaryzacji przeprowadzonej przez strażaków sprawdziliśmy, jakie budynki w Tarnowie wytypowane zostały na miejsce schronienia i ukrycia w razie zagrożenia nalotami lub atakami rakietowymi. Zobaczcie w galerii, które są najbliżej waszego miejsca zamieszkania czy pracy!

Spis treści

Gdzie znajdują się schrony w Tarnowie? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Ile schronów jest w Tarnowie?

W Tarnowie, jak wynika z danych w aplikacji SCHRONY nie ma ani jednego schronu z prawdziwego zdarzenia. A lista budowli ochronnych, które w razie zagrożenia mogą pełnić miejsce ukrycia, liczy jedynie 20 pozycji. Połowa z nich znajduje się w Mościcach, pozostałe blisko w centrum miasta oraz na terenach kolei i w sąsiedztwie Zakładów Mechanicznych. W sumie pomieszczą niespełna 1500 osób. Powstały one przede wszystkim w latach 50-tych i 60-tych, ale dotąd niespecjalnie się o nie troszczono, zamieniając je m.in. na komórki lokatorskie, schowki, graciarnie czy kotłownie.

Pozostałych ponad 700 zinwentaryzowanych lokalizacji to typowe „Miejsca doraźnego schronienia”, czyli przede wszystkim piwnice bloków mieszkalnych, czy budynków użyteczności publicznej, zlokalizowane na terenie miasta.

Strażacy skontrolowali budynki, w których można się ukryć

Podczas prowadzonych w ub. roku działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Kontroli zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowano obiektów w budynkach prywatnych.

W sytuacji zagrożenia życia dobrze wiedzieć, gdzie się udać, by przeczekać najgorsze chwile. Dzięki aplikacji Państwowej Straży Pożarnej można szybko odszukać miejsce, gdzie można będzie się schronić. Można znaleźć ją pod tym linkiem

Definicje według wytycznych szefa Obrony Cywilnej kraju

Budowla ochronna - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń przeznaczonych do ochrony osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed skutkami działań zbrojnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń. Budowle te dzielą się na dwie główne kategorie: schrony i ukrycia.

Schron - budowla o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

Ukrycie - budowla ochronna niehermetyczna, wyposażona w najprostsze instalacje, zapewniająca ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.

Ukrycie doraźne, miejsce doraźnego schronienia (MDS) - budowla bez szczególnych wymagań odpornościowych i eksploatacyjnych, zabezpieczająca przed niektórymi środkami rażenia oraz skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Maszkarony zamieszkają na tarnowskiej Starówce. Turyści zwiedzą miasto ich tropem

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto