Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni chcą przywrócić całodobowy Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi w Tarnowie. Prosi o to straż miejska i policja

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Brak całodobowego PONON-u odczuwają tarnowskie służby. Policja musi wozić nietrzeźwych aż do Dąbrowy Tarnowskiej
Brak całodobowego PONON-u odczuwają tarnowskie służby. Policja musi wozić nietrzeźwych aż do Dąbrowy Tarnowskiej archiwum Robert Gąsiorek
Grupa tarnowskich radnych przygotowała projektu uchwały, który ma zobligować miasto do utworzenia w mieście całodobowego Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi. Od stycznia działa on tylko dziesięć godzin w ciągu dnia. Rodzi to spore problemy przede wszystkim dla służb.

Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi przy ul. Tuchowskiej funkcjonował w Tarnowie przez dekadę, zastępując izbę wytrzeźwień. Osoby pod wpływem alkoholu miały tam zapewnioną m.in. opiekę lekarską. Od tego roku miasto postanowiło ograniczyć funkcjonowanie ośrodka.

Pierwotnie z powodu oszczędności chciało całkowicie zamknąć miejsce, gdzie służby przywoziły zatrzymanych po spożyciu alkoholu i otworzyć w zamian jedynie ogrzewalnię dla potrzebujących. Po interwencji tarnowskich radnych zdecydowano, że w godz. 13-23 będzie tam działał PONON z dyżurującym lekarzem, który zbada nietrzeźwych. Sama ogrzewalnia natomiast jest czynna od października do grudnia w godz. 18-10 natomiast od maja do września od godz. 20 do 10.

- Ani jedno, ani drugie nie spełnia jednak wymogów - mówi Krystyna Mierzejewska, tarnowska radna Koalicji Obywatelskiej, która od wielu miesięcy stara się, aby PONON w Tarnowie funkcjonował na dawnych zasadach.

Służby w Tarnowie mają problem z nietrzeźwymi

Obecnie przez ograniczenia w funkcjonowaniu placówki, gdzie mogą przebywać nietrzeźwi, spore problemy mają tarnowskie służby. Straż miejska miała już kilka przypadków, gdy osoby po spożyciu alkoholu musiały czekać około dwóch godzina w radiowozach, albo na komendzie do momentu otwarcia PONON-u.

Policja z kolei musi w tym czasie wozić zatrzymanych nietrzeźwych do szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej, z którym jednostka ma podpisaną umowę.

- Transport takiej osoby i badanie to jest około trzech godzin. I przez tyle czasu nie ma patrolu, który mógłby szybko sprawę załatwić, podjechać do PONON-u i albo osobę zostawić do wytrzeźwienia, albo zawieźć do pomieszczeń dla osób zatrzymanych - mówił niedawno na sesji Rady Miejskiej w Tarnowie insp. Mariusz Dymura, Komendant Miejski Policji w Tarnowie.

Tarnowscy radni jednoczą siły

Krystyna Mierzejewska wystosował ostatnio apel do prezydenta, aby przywrócił w Tarnowie funkcjonujący całą dobę PONON. Miasto nie zgodziło się na to, więc radna przygotował uchwałę, która wprowadza do Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapis, że PONON ma być prowadzony całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Pod uchwałą oprócz radnej Mierzejewskiej podpisało się pięcioro radnych (Roman Korczak z PiS, Jakub Kwaśny i Tadeusz Żak z klubu Nasze Miasto Tarnowa oraz Agnieszka Danielewicz i Krzysztof Janas z KO).

- Prosi o to policja, straż miejska, tarnowskie szpitale, chcą tego wszyscy. Będziemy więc o to walczyć - podkreśla Krystyna Mierzejewska.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na sesji 22 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto